Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Rozpoczęły się ferie zimowe. Co prawda z racji na ograniczenia związane z pandemią będą inne, niż dotychczas, ale wcale nie muszą być nudne.

- Cieszę się, że mimo licznych ograniczeń związanych z pandemią, które uniemożliwiają organizację zajęć dla dzieci i młodzieży w dotychczasowej formule, nasze jednostki przygotowały ciekawą ofertę zajęć dla najmłodszych mieszkańców. – mówi burmistrz Roman Piaśnik

Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu

Już w czwartek 7 stycznia rozpoczynają się zajęcia zorganizowane przez olkuski MOK. Będą się odbywały online na fanpage MOK na portalu Facebook. Zaplanowano zajęcia plastyczne „Zimowe kartki okolicznościowe” i „Zimowe bałwanki”, cykl zajęć tanecznych „W domu się nie nudzi”, a także czytanie książki „Król Maciuś Pierwszy”. Szczegółowy program zajęć można znaleźć tutaj.

 

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu

Także w formie internetowej odbywają się zajęcia dla dzieci i młodzieży przygotowane przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Olkuszu. Na fanpage Biblioteki codziennie o godz. 9.00 są publikowane zagadki pt. „Wędrująca książka odkrywa najpiękniejsze miejsca w Olkuszu”. W najbliższy wtorek 5 stycznia o godz. 16.00 odbędą się "Zimowe zabawy z językiem angielskim" dla dzieci w wieku 9-11 lat , w piątek 8 stycznia o godz. 16.00 „Zimowe zabawy z książką”, w przyszły wtorek 12 stycznia o godz. 16.00 "Zimowe zabawy z językiem angielskim" dla dzieci w wieku 6-8 lat, a w piątek 15 stycznia o godz. 16.00 „Zimowe zabawy z książką”. Szczegółowe informacje na temat zajęć organizowanych podczas ferii przez można znaleźć tutaj.

 

Warto pamiętać, że od 4 stycznia do dyspozycji czytelników są nie tylko wypożyczalnie ale również mediateka i czytelnia. W mediatece może przebywać jednocześnie 5 osób, a w czytelni 1 osoba.

Punkt Informacji Turystycznej MSiT w Olkuszu

Zachęcamy do nietypowego poznania historii, zagadek i zabytków Srebrnego Miasta poprzez udział w indywidualnych questach, czyli formie gry miejskiej. Zapraszamy do olkuskiego Punktu Informacji Turystycznej MSiT, jaki mieści się przy ul. Floriańskiej 8. Tam czekają na Was ulotki z questami, a po ich rozwiązaniu drobne upominki. Pierwszy quest, „Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich” prowadzi po olkuskim szlaku gwarków, który tworzy 18 wykonanych z brązu figur przedstawiających olkuskich górników. Przy rozwiązywaniu zagadek przydadzą się informacje na tabliczkach przy każdym gwarku oraz nagrania z aplikacji „Olkusz – Szlakiem Gwarków”, jaką można pobrać z bezpłatnie ze Sklepu Play.

Link do aplikacji

Drugi quest „Śladami herbów i gmerków olkuskich” prowadzi po miejscach, gdzie można zobaczyć te ciekawe pamiątki heraldyczne. Jeśli ktoś chce dowiedzieć się więcej o historii olkuskiego herbu, to zachęcamy do zapoznania się z opracowaniem o historii olkuskiego herbu, jakie można znaleźć tutaj.

Ulotki z questami można bezpłatnie otrzymać w olkuskim Punkcie Informacji Turystycznej, a także pobrać z portalu questing.pl.

 

         

 

Oczywiście zachęcamy także do zimowych wędrówek po okolicach Olkusza. Nawet zimą warto wybrać się do rezerwatu przyrody Pazurek, wspiąć się na Januszkową Górę, odwiedzić wzgórze zamkowe w Rabsztynie, czy pospacerować po Pustyni Błędowskiej. W olkuskim Punkcie Informacji Turystycznej czekają bezpłatne ulotki, foldery i mapy, które ułatwią zaplanowanie zimowej wędrówki.