Spektakularne postępy prac na Czarnej Górze

Ogromne wrażenie na Mieszkańcach Miasta i Gminy Olkusz wywierają aktualnie realizowane prace budowlane dwóch nowych obiektów zlokalizowanych w Parku Czarna Góra: tężni solankowej i wielofunkcyjnej hali sportowej. Wartość obu inwestycji to niemal 30 mln złotych, a szybko następujące postępy w pracach napawają optymizmem, że nowe atrakcje już niebawem będą służyć całej lokalnej społeczności.

– Wiele spotkań z Mieszkańcami, ekspertami i wykonawcami podobnych obiektów pozwoliło nam zaprojektować obiekty, które przez dziesiątki lat będą cieszyć naszych Mieszkańców. Park Czarna Góra zmienił się ze smutnego i niebezpiecznego miejsca w nowoczesne i atrakcyjne centrum sportowo-rekreacyjne, z którego chętnie korzystają całe rodziny. Niebawem do użytku oddamy dwa kolejne obiekty, będące zwieńczeniem wszystkich prac rewitalizacyjnych w tym pięknym miejscu – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Tężnia solankowa

Najwcześniej – bo jeszcze w tym kwartale – do użytku zostanie oddana tężnia solankowa. Obiekt jest już niemal ukończony – powstała cała konstrukcja, na której ułożono tarninę, a pod nią wykonano zbiorniki solankowe. Trwa budowa alejek i infrastruktury towarzyszącej, które mają sprawić, że korzystanie z obiektu będzie jednocześnie zdrowe i przyjemne.

Inhalacje w tężni solankowej będą bezpłatne. Ponadto, w okresie wiosennym i jesiennym, gdy nie będzie funkcjonował basen, wszyscy chętni będą mogli korzystać z pobliskich terenów zielonych przy basenie. Dostęp do nich w sezonie letnim będzie – jak dotychczas – zarezerwowany dla korzystających z basenu.

Wielofunkcyjny obiekt sportowy

Budynek nowej hali sportowej jest już w większości zadaszony, a obecnie trwają prace, związane z przygotowaniem niezbędnej infrastruktury wewnętrznej. To wymagające zadanie, ponieważ w przyszłości będzie można dowolnie aranżować funkcjonalność nowego obiektu, w zależności od oczekiwań samych Mieszkańców poprzez organizację zimowego lodowiska, a w pozostałych miesiącach m.in. kortów tenisowych, boisk do siatkówki, piłki nożnej i ręcznej, torów do jazdy na rolkach, a nawet przestrzeni wystawienniczo-targowej.

Przede wszystkim jednak ma służyć Mieszkańcom – to właśnie tu uczniowie olkuskich szkół będą mogli uczestniczyć w zajęciach wychowania fizycznego, a do dyspozycji wszystkich chętnych zostanie przekazana nie tylko część sportowa, ale także gastronomiczna, z możliwością wyjścia na zewnątrz, jak również obserwacji zmagań sportowych wewnątrz obiektu. Jego otwarcie planowane jest pod koniec tego roku.

– Na obie inwestycje pozyskaliśmy dofinansowanie: od Województwa Małopolskiego na tężnię solankową oraz z rządowego programu Polski Ład na obiekt wielofunkcyjny. Dziękuję wszystkim, którzy pozytywnie ocenili przygotowane przez nas projekty, dostrzegając w nich potencjał w zakresie profilaktyki prozdrowotnej i aktywizacji naszych Mieszkańców – zarówno młodych, jak i seniorów. Serdecznie zachęcam do korzystania z atrakcji Parku Czarna Góra, a także w całej Gminie Olkusz, która stale wzbogaca swoją ofertę spędzania czasu wolnego – podsumowuje Roman Piaśnik, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.