Podziemny Olkusz z szansą na prestiżową nagrodę

Ekspozycja Podziemny Olkusz zakwalifikowała się do drugiego etapu prestiżowego konkursu „Zabytek Zadbany 2024” organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Celem konkursu jest promocja opieki nad zabytkami poprzez propagowanie najlepszych wzorów ich konserwacji, utrzymania i zagospodarowania. Konkurs szczyci się wieloletnią tradycją – po raz pierwszy został ogłoszony w 1975 roku.

– Bardzo się cieszę, że grono tak znakomitych specjalistów doceniło prace, jakie wykonaliśmy przy rewitalizacji kwartału królewskiego i stworzeniu ekspozycji Podziemny Olkusz. To potwierdza słuszność realizowanych przez nas działań w zakresie ochrony i popularyzacji zabytków. Z całą pewnością sam udział w tym konkursie przyczyni się do promocji ekspozycji Podziemny Olkusz, ale także innych atrakcji turystycznych naszej Gminy. Jestem tym bardziej dumny, gdyż przed trzema laty Zamek Rabsztyn został laureatem tego prestiżowego konkursu. Mam nadzieję, że teraz do grona laureatów dołączy Podziemny Olkusz – mówi burmistrz Roman Piaśnik.

Konkurs „Zabytek Zadbany” składa się z dwóch etapów. Pierwszy to ocena formalna wniosków. W tym roku do konkursu zgłoszono 78 obiektów, z których 67 zakwalifikowało się do drugiego etapu. W tym roku obiekty rywalizują ze sobą w siedmiu kategoriach. Zgłoszony przez Gminę Olkusz projekt „Budynek dawnego starostwa oraz piwnice gotyckiego ratusza w Olkuszu” walczy o tytuł w kategorii „adaptacja obiektów zabytkowych”. W drugim etapie konkursu ocenie będzie podlegał program badań konserwatorskich, forma i poziom wykonanych prac, zachowanie integralności i utrwalenie autentyzmu substancji zabytkowej oraz stan obiektu po działaniach konserwatorskich i adaptacyjnych. Przypomnijmy, że w 2021 roku projekt „Trwała ruina zamku w Rabsztynie” uzyskał nagrodę specjalną w konkursie „Zabytek Zadbany”, w kategorii „właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem”.

Ekspozycja Podziemny Olkusz została zrealizowana przez Gminę Olkusz w ramach projektu „Rewitalizacja kwartału królewskiego w Olkuszu oraz utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza”. Na jego realizację Gmina Olkusz pozyskała dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Ekspozycja administrowana przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu została udostępniona dla zwiedzających w maju 2021 roku i od tego czasu cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem zwiedzających. Jesienią 2021 roku ekspozycja Podziemny Olkusz otrzymała certyfikat Najlepszy Produkt Turystyczny Roku 2021 przyznawany przez Polską Organizację Turystyczną. Wiosną 2022 roku burmistrz Roman Piaśnik odebrał  statuetkę laureata plebiscytu „Fundusze Europejskie są w Małopolsce” przyznaną za rewitalizację  kwartału królewskiego w Olkuszu oraz utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza, jako najlepszego projektu w powiecie z wykorzystaniem środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. W ubiegłym roku ekspozycja Podziemny Olkusz otrzymała prestiżowy Jurajski Certyfikat Jakości przyznawany przez Związek Gmin Jurajskich. Warto dodać, że rok wcześniej taki certyfikat otrzymał także Zamek Rabsztyn. Ekspozycja Podziemny Olkusz cieszy się także uznaniem turystów, o czym świadczy certyfikat plebiscytu Top Atrakcje przyznany przez popularny portal turystyczny Polskie Szlaki.

Zabytek Zadbany to konkurs organizowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków, a za przeprowadzenie procedury konkursowej odpowiedzialny jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Fot. Łukasz Dwornik