Szukaj

Budowa mieszkań TBS w Olkuszu rozpoczęta

Od symbolicznego wbicia pierwszej łopaty na placu budowy rozpoczęła się inwestycja, w ramach której przy ul. Dworskiej w Olkuszu powstanie 36 nowych mieszkań i 18 garaży, realizowanych w systemie budownictwa społecznego. Inwestycja będzie kosztować blisko 12 mln złotych przy dofinansowaniu sięgającym 4,7 mln złotych. Nowi lokatorzy będą mogli wprowadzić się już w połowie przyszłego roku.

– W Olkuszu w ostatnich latach powstało kilkaset nowych mieszkań, a nieustannie docierają do nas informacje o planach kolejnych inwestorów. My realizujemy natomiast inwestycję dla tych osób, którzy z różnych względów nie są w stanie pozwolić sobie na własne mieszkanie z rynku komercyjnego. Wyższa podaż mieszkań w Olkuszu jest odpowiedzią na coraz wyższy popyt wśród osób chcących zamieszkać w Srebrnym Mieście, co mnie osobiście bardzo cieszy – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Planowana inwestycja swoim zakresem obejmuje budowę mieszkań 2 i 3-pokojowych o metrażu do 62 m kw. Do każdego mieszkania przewidziano także komórkę lokatorską zlokalizowaną w piwnicy.

Na realizację tej inwestycji uzyskano dofinansowanie z Rządowego Programu Wsparcia Budownictwa Socjalnego i Komunalnego w wysokości 3 460 707,22 zł oraz z Krajowego Zasobu Nieruchomości w kwocie: 1 213 643,87 zł.

 

Więcej mieszkań komunalnych

Poza rozpoczętą przez Olkuskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego budową nowych mieszkań władze Miasta planują zwiększyć dostępność najmu mieszkań komunalnych, oddawanych do gminnego zasobu przez poprzednich lokatorów. Często wymagają one gruntownych remontów. Środki na ten cel będą pochodziły m.in. ze sprzedaży mieszkań z bonifikatą tym lokatorom, którzy zamieszkują je przez długi czas – nawet kilkadziesiąt lat.

– Wiemy, że wiele mieszkań komunalnych najprawdopodobniej już nie wróci do zasobu mieszkaniowego naszej gminy, gdyż są najmowane przez te same osoby i rodziny od wielu lat. Lepiej dać tym Mieszkańcom poczucie, że inwestują w swoje, a nie wynajmowane mieszkanie, i jednocześnie pozyskać środki potrzebne do udostępnienia nowych lokali, na które dziś – z uwagi na ich stan – nie ma chętnych. W codziennej pracy dokładam wielu starań i szukam nowych pomysłów, które pozwolą nam rozszerzać dostępność oferty mieszkaniowej, by każdy chętny do zamieszkania w Srebrnym Mieście mógł znaleźć ofertę dostosowaną do swoich potrzeb i możliwości finansowych – podsumowuje burmistrz Roman Piaśnik.

Skip to content