Rewitalizacja budynku „pod zegarem”

Gmina Olkusz pozyskała dofinansowanie w wysokości aż 98% na rewitalizację obecnie nieczynnego segmentu środkowego budynku Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu. Wartość całej inwestycji sięga ponad 3,5 mln złotych. Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku.

– Odkąd Mieszkańcy powierzyli mi funkcję Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz stale dążę do poprawy jakości i komfortu obsługi w Urzędzie. Stąd m.in. decyzja o przeprowadzeniu na parter wydziałów, które są najczęściej odwiedzane przez Mieszkańców. Trzeba też pamiętać, że nasz Urząd znajduje się w samym sercu Olkusza, więc jest jedną z jego wizytówek. Warto więc dbać o jego estetyczny wygląd. Zaplanowane na najbliższą przyszłość prace to nie tylko przebudowa, ale także poprawa funkcjonalności budynku, w tym dla osób z niepełnosprawnościami – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Zaplanowany do rewitalizacji obiekt składa się z dwóch segmentów: środkowego i południowego. Jest położony w samym centrum „Srebrnego Miasta” Olkusza, które od XI wieku związane jest z górnictwem rud ołowiu, srebra i cynku. Segmenty wzniesione zostały jako odrębne budynki: segment środkowy – budynek z zegarem w 1833 r. jako siedziba władz miasta. Segment południowy, jako kamienica mieszczańska, został wzniesiony również w XIX w. Obiekty zlokalizowane są na terenie średniowiecznego założenia urbanistycznego miasta Olkusza, wpisanego do rejestru zabytków.

W ramach I etapu prac w 2017 roku została wykonana, ze szczególnym uwzględnieniem historycznego charakteru obiektu, kompleksowa rewitalizacja fasad trzech budynków, wchodzących w skład kompleksu.

Teraz, w ramach II etapu, planowane jest wykonanie zasadniczych robót budowlanych, zmierzających do zabezpieczenia, zachowania i utrwalenia substancji zabytku, polegających w szczególności na wymianie konstrukcji drewnianych stropów i schodów oraz wymianie zniszczonych elementów konstrukcji więźby dachowej i pokrycia dachowego. Powstanie również winda, która poprawi dostępność całego obiektu dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Trwa przygotowanie dokumentacji przetargowej na roboty budowlane, a samo postępowanie w sprawie wyłonienia wykonawcy robót zostanie ogłoszone po wakacjach.