Rocznica Katastrofy Smoleńskiej

Dzisiaj przed tablicą olkuskich lotników przy Szkole Podstawowej Nr 9 w Olkuszu odbyły się obchody upamiętniające czternastą rocznicę katastrofy smoleńskiej. Wiązanki kwiatów pod pomnikiem złożyły władze Miasta z burmistrzem Romanem Piaśnikiem oraz uczniowie olkuskiej „Dziewiątki”.

– Kiedy wracamy pamięcią do tych tragicznych wydarzeń sprzed czternastu lat, wszyscy pamiętamy szok, niedowierzanie, a potem łzy i rozpacz. Tak wspominamy ten dzień, kiedy dotarła do nas wiadomość o katastrofie prezydenckiego samolotu TU-154 M pod Smoleńskiem. To wydarzenie wstrząsnęło nie tylko nami, Polakami, ale całym światem. Nie możemy nigdy zapomnieć o wszystkich ofiarach tej katastrofy, bez względu na światopogląd, przynależność polityczną, czy piastowane stanowiska. Pamiętając o nich dziś, wspominamy również ofiary zbrodni katyńskiej z 1940 r. – mówi burmistrz Roman Piaśnik.

Uroczystość rozpoczął dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 9 Janusz Cieślik. Przypomniał, że tablica olkuskich lotników poświęcona jest dwóm znanym postaciom, które były blisko związane z Olkuszem, czyli majorowi Arkadiuszowi Protasiukowi, dowódcy załogi samolotu TU-154M, którego lot zakończył się 10 kwietnia 2010 r. pod Smoleńskiem katastrofą lotniczą oraz śmiercią 96 osób, w tym Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego z małżonką, ostatniego Prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, wicemarszałków Sejmu i Senatu, pracowników Kancelarii Prezydenta, szefów instytucji państwowych, duchownych, przedstawicieli ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych, osób towarzyszących oraz załogi samolotu.

Drugą osobą, której poświęcona jest „Tablica Olkuskich Lotników” jest pułkownik Zdzisław Cieślik, który zginął w katastrofie samolotu wojskowego CASA 23 stycznia 2008 r. pod Mirosławcem.