Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu prowadzi Punkt Konsultacyjno – Informacyjny Programu Czyste Powietrze.

W Punkcie udzielane są m.in. informacje dotyczące warunków Programu, wytycznych jakie należy spełnić, aby uzyskać dofinansowanie, a także informacje dotyczące wymaganej dokumentacji. Ponadto oferowana jest pomoc w zakresie przygotowania oraz złożenia wniosku o dofinansowanie, a także wniosku o płatność.

Program Priorytetowy „Czyste Powietrze”:

dla właścicieli i współwłaścicieli domów jednorodzinnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Dotacje na termomodernizację domu i wymianę źródeł ciepła: do 66 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania, do 99 000 zł dla podwyższonego poziomu dofinansowania lub do 135 000 zł dla najwyższego poziomu dofinansowania.

Dodatkowo dofinansowanie audytu energetycznego do 100% (maksymalnie 1 200 zł) pod warunkiem zrealizowania wybranego wariantu z audytu energetycznego w ramach przedsięwzięcia.

Istnieje możliwość dotacji z prefinansowaniem. Prefinansowanie to wypłata części dotacji przyznawanej Beneficjentowi przez wfośigw na rachunek bankowy wykonawcy (w formie zaliczki), zgodnie z warunkami w Programie, zaś pozostała do wypłaty część dotacji może zostać wypłacona na rachunek wykonawcy lub Beneficjenta (jeśli faktura została opłacona).

Dane liczbowe dotyczące przedsięwzięć z terenu Miasta i Gminy Olkusz – stan na dzień 31.03.2024  r. :

• Liczba złożonych wniosków o dofinansowanie: 1049
  • Liczba zawartych umów o dofinansowanie: 855
  • Liczba zrealizowanych przedsięwzięć: 455
  • Sumaryczna kwota wypłaconych dotacji: 7 920 641,43  zł

Punkt Konsultacyjno – Informacyjny czynny jest w godzinach pracy Urzędu, tj.:

poniedziałek 8:00 – 16:00, wtorek – piątek 7:00-15:00.

Adres: Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu

32-300 Olkusz pok. 326

tel. 32 6260176, e-mail: v.szotek@umig.olkusz.pl, m.noworyta@umig.olkusz.pl

Szczegółowe informacje dotyczące Programu „Czyste Powietrze” dostępne są na stronie: https://www.czystepowietrze.gov.pl/