W ciągu ostatnich dni burmistrz Olkusza Roman Piaśnik wraz z zespołem urzędników dokonał odbiorów technicznych kilkunastu inwestycji przeprowadzonych w Gminie Olkusz. Wśród nich znalazły się długo wyczekiwane przez mieszkańców parkingi, chodniki i drogi, w tym drogi transportu rolnego. Najmłodszych mieszkańców z całą pewnością ucieszy informacja o nowoczesnych obiektach sportowych. Na odebrane niedawno inwestycje wygospodarowano w budżecie 2 649 869,16 zł, z czego 556 780,38 zł stanowić będzie dofinansowanie ze środków zewnętrznych, o które z sukcesem aplikowano. Na tym nie koniec realizacji tegorocznych zamierzeń inwestycyjnych. W trakcie jest wiele zadań infrastrukturalnych, których wykonanie w znacznej mierze przyczyni się do poprawy komfortu mieszkańców Gminy Olkusz.

Boisko SP 3

- Pomimo tego, że regularnie spłacamy długi zaciągnięte w poprzednich kadencjach, jesteśmy w stanie realizować zadania inwestycyjne, często odkładane w czasie latami. W dużej mierze udaje nam się to dzięki znacznym oszczędnościom na wielu polach działalności samorządu. Potrzeby zgłaszane przez mieszkańców są bardzo duże, ale jeśli będziemy działać takim tempem jak dotychczas, jestem pewien, że w perspektywie uda nam się im sprostać – komentuje burmistrz Roman Piaśnik. – Stawiam na zrównoważony rozwój naszej gminy, dlatego też planuję inwestycje w taki sposób, aby realizować zadania zarówno w mieście, jak również w sołectwach – dodaje.

Boiska sportowe dla dzieci i młodzieży

Jednym z największych zadań inwestycyjnych w ostatnich miesiącach jest zakończona właśnie „Budowa kompleksu boisk sportowych przy Szkole Podstawowej nr 3 w Olkuszu”. Zadanie kosztowało 1 549 881,00 zł z czego do kwoty 505 000 zł stanowić będzie dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Na zdegradowanym jeszcze niedawno terenie powstał kompleks boisk, który jest spełnieniem marzeń młodych sportowców – nie tylko z Pakuski. Dzieci i młodzież będą mogli korzystać z boiska piłkarskiego z nawierzchnią z trawy sztucznej, boiska wielofunkcyjnego z nawierzchnią poliuretanową, gdzie będzie można grać w koszykówkę i siatkówkę. Lekkoatleci z kolei mają do dyspozycji 72-metrową bieżnię trzytorową, zakończoną  zeskocznią do skoków w dal. W obrębie kompleksu powstały ciągi komunikacyjne i obszary zielone. Całość jest oświetlona i monitorowana.

Boisko SP3

Z nowego boiska do gry w piłkę siatkową cieszyć się będą również dzieci z osiedla Słowiki. Przy Szkole Podstawowej Nr 9 w Olkuszu dokonano renowacji zniszczonej nawierzchni, zastępując ją nawierzchnią z poliuretanu. Koszt zadania to 42 016,80 zł. Niebawem Gmina przystąpi do remontu jeszcze jednego boiska na terenie tej szkoły. Wkrótce z nowego boiska będą się cieszyć również dzieciaki z Żurady, gdzie zaplanowano modernizację obiektu przy szkole podstawowej.

Boisko SP9

Parkingi, drogi i chodniki dla mieszkańców największych osiedli

Wśród odebranych robót infrastrukturalnych znalazły się zadania poprawiające infrastrukturę osiedlową w mieście. Najważniejsze z perspektywy zmotoryzowanych olkuszan jest przeszło 100 nowych miejsc parkingowych oraz zmodernizowane jezdnie. Dla pieszych z kolei- nowe chodniki. Wśród wykonanych ostatnio zadań wymienić należy takie inwestycje jak: Przebudowa ulicy Polnej wraz z miejscami postojowymi (103 069,31 zł), Przebudowa parkingu przy ul. Konopnickiej w Olkuszu (99 482,33 zł), Przebudowa ul. Reja (179 288,96 zł), Utwardzenie terenu przy ul. Miłej w Olkuszu koło kościoła pw. Dobrego Pasterza (75 922,84 zł), Modernizacja chodnika na ul. Hardego (40 301,38 zł), Przebudowa ciągu jezdnego oraz wykonanie miejsc postojowych przy ulicy Żuradzkiej od strony południowej i północnej budynku nr 18 i 20 – etap III (99 870,58 zł), Modernizacja ulicy Górniczej – przy blokach mieszkalnych (137 222,67 zł).

Górnicza

Parking Konopnicka

Hardego

Drogi dla mieszkańców, przedsiębiorców i rolników

Władze miasta rozwiązały również problem komunikacyjny na skrzyżowaniu ul. Krasińskiego z ul. Krucza Góra. Zamknięty przez kilka lat wjazd jest już w pełni zmodernizowany. Oprócz nowej nawierzchni asfaltowej, powstały również chodniki, miejsca parkingowe i oświetlenie. Koszt prac to 80 948,90 zł. W kolejnym etapie zostaną również utworzone dodatkowe miejsca parkingowe.

Krucza Góra

Z myślą przede wszystkim o dużych firmach i ich klientach wyremontowana została droga łącząca Olewin z obwodnicą Olkusza. Poprzedni stan drogi stanowił problem dla przedsiębiorstw mieszczących się w tym rejonie. Na zadanie wydatkowano 105 743,78 zł.

Droga Olewin

W trzech sołectwach zakończono budowę dróg transportu rolnego, co ułatwi rolnikom dojazd do pól uprawnych. Inwestycje zostały wykonane w Braciejówce, Osieku i Zawadzie. Łącznie na ten cel Gmina Olkusz przeznaczyła 103 560,77 zł, z czego 51 780,38 zł pochodzi z dofinansowania z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych w ramach wniosku złożonego przez władze gminy. Również w Gorenicach wyremontowano drogę dojazdową do pól, co kosztowało 18 346,99 zł. Do inwestycji przeprowadzonych z myślą o rolnikach niebawem dołączą kolejne drogi w olkuskich sołectwach, również z dofinansowaniem środków zewnętrznych w wysokości 30 000 zł.

Osiek

W ostatnich tygodniach zakończono budowę drogi dojazdowej na „Michałówkę” w Zawadzie (14 212,85 zł).

Prace idą pełną parą

Na tym nie koniec tegorocznych inwestycji na terenie Gminy Olkusz. W trakcie realizacji jest kilkanaście projektów, w tym duże zadania inwestycyjne. Trwają modernizacje na ulicach: Francesco Nullo, Przemysłowej, Rataja i wielu innych.

Nullo

- Na tę chwilę wszystko idzie zgodnie z planem. Większość prac albo już zakończyliśmy, albo zakończymy wkrótce, czyli w porze roku sprzyjającej remontom. Czuwamy nad realizacją wszystkich zadań, co pozwala nam unikać kłopotów podczas odbiorów technicznych – uważa Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Już niebawem olkuski Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu będzie mógł przekazać mieszkańcom kolejne dobre informacje związane z zakończonymi inwestycjami.