Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

 

Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna” od 28 lipca 2022 roku ma nowego przewodniczącego – wskazaniem burmistrza Romana Piaśnika został nim Łukasz Parfiński, dotychczasowy naczelnik Wydziału Geodezji i Gospodarki Mieniem Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu. Zastąpił na tym miejscu Tadeusza Chwasta, który funkcję przewodniczącego pełnił od 2016 roku.

 

- Pana Łukasza Parfińskiego znam doskonale z pracy w Urzędzie. Dał się poznać jako niezwykle sumienny i kreatywny pracownik, chętnie rozwijający swoje umiejętności. Mam pełne zaufanie do tego, że będzie z równym oddaniem wypełniał swoje nowe obowiązki – z korzyścią dla wszystkich mieszkańców. W ostatnich latach byliśmy świadkami prawdziwej rewolucji w jakości komunikacji miejskiej na naszym terenie i wierzę, że jesteśmy na dobrej drodze do dalszych pozytywnych zmian – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Łukasz Parfiński z wykształcenia jest logistykiem i ekonomistą, a od lat związany jest z samorządem. Od 2020 roku kieruje wydziałem odpowiedzialnym za majątek Gminy Olkusz. Jest licencjonowanym zarządcą nieruchomości, a swoje umiejętności i doświadczenie zdobywał w zakresie geodezji, logistyki, obsługi prawnej nieruchomości, gospodarki mieszkaniowej, czy ewidencji środków trwałych. Był odpowiedzialny za organizację zapytań ofertowych oraz przetargów.

Łukasz Parfiński

- Bardzo serdecznie dziękuję za zaufanie, jakim obdarzył mnie burmistrz Olkusza Roman Piaśnik, a także włodarze pozostałych samorządów współtworzących ZKG „KM”, czyli Bukowna, Bolesławia i Klucz. Nowa funkcja to wspaniałe wyzwanie, zwłaszcza w kontekście poprawy jakości komunikacji zbiorowej na obszarze funkcjonowania Związku. Niebawem przystąpimy do ważnej inwestycji, polegającej na zakupie dynamicznej informacji pasażerskiej i montażu nowej wiaty przystankowej przy Supersamie. Już w maju na ten cel ZKG „KM” uzyskał promesę na dofinansowanie w wysokości 3,7 mln złotych. Sukcesywnie będziemy zatem realizować kolejne plany rozwoju komunikacji miejskiej – mówi Łukasz Parfiński, nowy przewodniczący ZKG „KM”.

Dofinansowanie z Polskiego Ładu pozwoli na instalację elektronicznych tablic przy przystankach autobusowych. Będą one wyświetlały bieżące informacje o kursach autobusów, numerach linii, cenach biletów, czy ewentualnych utrudnieniach w ruchu. Przy Supersamie w Olkuszu powstanie nowa wiata przystankowa. Warto przypomnieć, że 1 lipca 2019 roku na ulice Olkusza wyjechały nowe autobusy, zakupione przez ZKG „KM” dzięki uzyskanemu dofinansowaniu w wysokości blisko 20 mln złotych. Ta inicjatywa – początkowo podjęta przez Gminę Olkusz, a następnie przeprowadzona przez ZKG „KM” – pozwoliła na zakup 23 nowych pojazdów oraz montaż pierwszej tablicy dynamicznej informacji pasażerskiej pod Supersamem. Wartość całej inwestycji opiewała wówczas na 28 mln złotych.

- Wielu z nas być może już nie pamięta starych autobusów, które kursowały przed 2019 rokiem i problemów, jakie one sprawiały. Wykonaliśmy duży krok w kierunku poprawy komfortu podróży i chcemy konsekwentnie wykonywać następne. Jest to bardzo ważne, ponieważ przy obecnych cenach paliwa komunikacja miejska może stanowić bardzo atrakcyjną alternatywę dla samochodów prywatnych. Jestem przekonany, że osoba nowego przewodniczącego jest gwarancją kontynuacji dobrych zmian – podsumowuje Roman Piaśnik.