Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

11 listopada o 16.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu rozpoczęły się obchody Narodowego Święta Niepodległości.

IMG 8268

W tym roku uroczystość uświetnił koncert laureatów I Olkuskiego Konkursu Pieśni i Piosenek Patriotycznych „Olkuszanie dla Niepodległej” oraz piosenki Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu Tria Łódzko-Chojnowskiego.

IMG 8354

Honorowy patronat sprawował Roman Piaśnik, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz, a patronat medialny „Przegląd Olkuski”.

IMG 8423

Organizatorami byli: Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu oraz Urząd Miasta i Gminy Olkusz, a współorganizatorami: Gminna Rada Seniorów, PTTK oddział Olkusz, Muzeum Miejskie „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej i Szkoła Podstawowa Nr 4 z Oddziałami Gimnazjum Nr 3 w Olkuszu.

DSC 0013

Goście zaczęli pojawiać się już godzinę wcześniej. Niektórzy zadbali o biało-czerwone wstążeczki lub rozetki w klapie. W holu MOK oglądano wystawę z Muzeum „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej „Ślązacy i Zagłębiacy w Legionach Polskich”. Przy wejściu na salę widowiskową każdy otrzymał pięknie wydaną broszurę „Olkuszanie dla Niepodległej”.

DSC 0009

Przybyli przedstawiciele władz samorządowych z Romanem Piaśnikiem - Burmistrzem Miasta i Gminy Olkusz na czele.

DSC 0082

Święto Niepodległości to niezwykle ważne i bliskie sercu święto dla każdego Polaka. Dlatego nic dziwnego, że wzruszeni byli zarówno witająca zebranych dyrektor MOK Beata Soboń, jak i zabierający głos burmistrz Roman Piaśnik i Ryszard Ryza, Przewodniczący Olkuskiej Rady Seniorów.

.  

IMG 8435

Uroczystość rozpoczął dziennikarz, historyk regionalista Jacek Sypień, który w swojej prezentacji ilustrowanej historycznymi zdjęciami, przedstawił udział mieszkańców ziemi olkuskiej w walce o niepodległość.

DSC 0087

W niezwykły nastrój wprowadził wszystkich koncert laureatów I Olkuskiego Konkursu Pieśni i Piosenek Patriotycznych „Olkuszanie dla Niepodległej”. W niejednych oczach zabłysły łzy.

IMG 8366

IMG 8387

DSC 0051

Tego wieczoru laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Gminną Radę seniorów oraz dyplomy z rąk burmistrza Romana Piaśnika, Beaty Soboń i Ryszarda Ryzy.

DSC 0088

Kierownik Działu Artystycznego MOK Michał Mączka przypomniał, że jest to jedno z działań Projektu „Olkuszanie dla Niepodległej”, dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

Na zakończenie wieczoru piosenki Jacka Kaczmarskiego, narodowego barda, grało i śpiewało Trio Łódzko-Chojnowskie.

IMG 8473

Piękny to był wieczór i wzruszający, taki właśnie, jaki w Święto Niepodległości być powinien...  

DSC 0030

 

Źródło: MOK Olkusz