Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

 

Olkuscy wielbiciele biegania ucieszą się z wiadomości, że 17 września w ich rodzinnym mieście zorganizowany zostanie I Bieg Uliczny „Srebrna Dziesiątka”. 10-kilometrowa trasa zaplanowana została w centrum Olkusza i w zachodniej części miasta. Uczestnicy biegu zobaczą dzięki temu atrakcyjne zakątki Srebrnego Grodu, a mieszkańcy będą im kibicować na trasie. W imprezie weźmie udział 250 zawodników z całej Polski oraz z zagranicy. Organizatorem pierwszej w historii miasta „Srebrnej Dziesiątki” jest Klub Biegacza „Olkuszbiega” przy współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Olkuszu, Miejskim Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Olkuszu, Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olkuszu oraz KS Olkusz.

Biegi uliczne cieszą się ogromną popularnością wśród amatorów aktywnych form spędzania wolnego czasu. Olkuszanie zwracali uwagę na to, że w naszym mieście powinna być organizowana cykliczna, duża impreza dla biegaczy, która wzbogaciłaby ofertę sportową Olkusza, ale również promowała nas na zewnątrz. Taka właśnie idea przyświeca „Srebrnej Dziesiątce” – W naszym mieście coraz więcej osób wybiera bieganie jako sposób na dobrą kondycję i sprawność fizyczną. Część z nich uprawia ten  sport indywidualnie, ale praktyka pokazuje, że bieganie bardzo integruje. Z grupy kilkudziesięciu fascynatów tej dyscypliny powstał nasz klub. Co wtorek na olkuskim stadionie wspólnie pokonujemy kilometry – opowiadają Asia Szczepanek i Krzysztof Mucha z „Olkuszbiega”.

I Bieg Uliczny „Srebrna Dziesiątka” został zaplanowany na sobotnie popołudnie 17. września. Zawodnicy wystartują z rynku, na którym zorganizowana będzie również meta. Długość trasy to 10 kilometrów i obejmuje trzy pętle. Przewidziany na pokonanie tej odległości limit czasu to 1,5 godziny. Każdy, kto ukończy bieg w regulaminowym czasie, otrzyma medal, a puchary dostaną najlepsi zawodnicy z uwzględnieniem na klasyfikację kobiet i mężczyzn w grupach wiekowych 16­19, 20­29, 30­39, 40­49, 50+. Ponadto na specjalne wyróżnienia mogą liczyć Najszybsza Olkuszanka, Najszybszy Olkuszanin oraz najstarszy uczestnik biegu. Dodatkowo wprowadzona została kategoria mundurowa. Podczas imprezy będą organizowane biegi dla dzieci i młodzieży w ramach I Memoriału Kazimierza Chechelskiego. Podczas imprezy prowadzona będzie zbiórka pieniędzy na leczenie i rehabilitację Natalii Mączki (http://nataliamaczka.pl/).

- Bardzo mnie cieszy, że olkuszanie tak aktywnie chcą włączać się w życie społeczne naszego miasta. Z wielką przyjemnością postanowiłem wesprzeć tę inicjatywę i bardzo liczę na to, że Bieg Uliczny „Srebrna Dziesiątka” stanie się jedną z naszych sztandarowych imprez o zasięgu ogólnopolskim, które promują Olkusz – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz miasta.

Biegowi towarzyszyć będą atrakcje skierowane do mieszkańców i przyjezdnych w różnym wieku. Tego samego dnia w centrum Olkusza realizowany będzie skierowany do mieszkańców i przyjezdnych program „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią” w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2016. Szczegółowe informacje niebawem.