Zapraszamy 1 sierpnia na olkuski Stary Cmentarz, gdzie o godzinie 17:00 rozpoczną się uroczystości 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i Akcji „Burza”.

Uroczystości pod harcerskim pomnikiem Powstania Warszawskiego rozpoczną się dźwiękiem syren w godzinę „W”, gdyż właśnie o godzinie 17:00 1 sierpnia 1944 roku rozpoczęło się powstanie. Po Hymnie państwowym i przemówieniach organizatorów i gości apel pamięci odczyta podkom. Katarzyna Matras z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu. Przy pomniku wartę będzie pełnił posterunek honorowy wystawiony przez żołnierzy 6 Brygady Powietrznodesantowej im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego. Całość uroczystości upamiętniającej członków Armii Krajowej walczących w stolicy oraz żołnierzy oddziałów partyzanckich toczących boje w ramach Akcji „Burza" zakończy złożenie kwiatów przez przybyłe delegacje. Organizatorami obchodów 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i Akcji „Burza” są: Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik, Światowy Związek Żołnierzy AK Koło Olkusz i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej Hufiec Olkusz ,a partnerem: Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu.

PW i Burza

Warto dodać, że w Powstaniu Warszawskim walczyli także mieszkańcy Olkusza i ziemi olkuskiej. Jedną z nich była Krystyna Maria Minkiewicz ps. "Żaba", "Krystyna" (ur. 1913 r.), córka Antoniego Minkiewicza - zasłużonego, olkuskiego działacza społecznego. Jako żołnierz AK (Grupa Bojowa "Krybar" - III zgrupowanie "Konrad") brała udział w walkach na Powiślu. Po kapitulacji wyszła z Warszawy z ludnością cywilną. Jej brat, kapral podchorąży Władysław Minkiewicz ps. „Rudzki”, walczył w tym samym oddziale.

W trakcie Powstania Warszawskiego został rozstrzelany wraz z grupą więźniów Pawiaka olkuszanin Antoni Kocjan, słynny konstruktor lotniczy, a podczas wojny szef wywiadu lotniczego AK, który odkrył tajemnice niemieckiej broni V 1 i V 2. Wielu mieszkańców ziemi olkuskiej udzielało pomocy mieszkańcom Warszawy, którzy musieli opuścić miasto po upadku powstania.

Symboliczny obelisk Powstania Warszawskiego na olkuskim Starym Cmentarzu został ustawiony w 2009 roku z inicjatywy olkuskich harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej. Rokrocznie, w rocznicę wybuchu Powstania odbywają się pod nim uroczystości upamiętniający ten tragiczny zryw wolnościowy. Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. W dniu 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40–50 tys. powstańców. Szacuje się, że w czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej wyniosły prawie 180 tys. zabitych.

W związku z 75. rocznicą Akcji „Burza" olkuskie koło Światowego Związku Żołnierzy AK zachęca do odwiedzenia i współtworzenia Olkuskiej Bazy Żołnierzy AK, czyli internetowego wykazu członków podziemia niepodległościowego z ziemi olkuskiej: https://akolkusz.blogspot.com/p/baza-zonierzy-ak.html

PW i Burza