Od wtorku 16 lipca na Rynku w Olkuszu zacznie obowiązywać tzw. Strefa Ograniczonego Postoju – rozwiązanie mające na celu usprawnienie dostępu zmotoryzowanych mieszkańców i gości do obiektów zlokalizowanych w ścisłym centrum Srebrnego Miasta. Od poniedziałku do piątku w godzinach od 8:00 do 17:00 każdy będzie mógł skorzystać z dwóch postojów do 90 minut. W soboty ograniczenie będzie obowiązywało w godzinach od 8:00 do 14:00. Strefa Ograniczonego Postoju nie będzie obowiązywała w niedziele i święta.

- Mieszkańcy oraz goście przyjeżdżający samochodami na olkuski rynek często mieli duże problemy ze znalezieniem wolnego miejsca postojowego. Wprowadzeniem Strefy Ograniczonego Postoju zwiększamy dostępność instytucji i lokali zlokalizowanych wokół rynku. Parkowanie pozostanie bezpłatne, ale znikną pojazdy, które parkowały tu od rana do wieczora, właściwie na cały dzień blokując miejsca parkingowe – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

SOP

Strefa Ograniczonego Postoju będzie obowiązywała w obrębie olkuskiego Rynku, bez ulic dojazdowych. By legalnie parkować na jej obszarze, konieczne będzie pobranie biletu z jednego z dwóch biletomatów zlokalizowanych na północnej i wschodniej pierzei rynku. Niezbędne będzie podanie numeru rejestracyjnego pojazdu, wydrukowanie biletu oraz umieszczenie go w widocznym miejscu – najlepiej za przednią szybą. Od poniedziałku do piątku Strefa Ograniczonego Postoju będzie obowiązywała w godzinach od 8:00 do 17:00. Na jej obszarze ten sam pojazd będzie mógł zaparkować dwa razy po 90 minut – pierwszy raz do godziny 12:00 i drugi raz po godzinie 12:00.

W ten sposób pomyślano przede wszystkim o osobach, które z różnych powodów potrzebują wrócić na olkuski Rynek, np. do Urzędu lub banku, by uzupełnić brakującą dokumentację, czy napić się kawy w jednym z lokali w centrum miasta. Jeden bilet przysługuje od 8 rano do południa, a drugi po południu do godziny 17:00. W sobotę – w godzinach obowiązywania Strefy Ograniczonego Postoju – możliwe będzie pobranie jednego biletu. W niedziele i święta Strefa Ograniczonego Postoju nie będzie obowiązywać.

Przewidziano również wydanie szczególnych upoważnień dopuszczających postój pojazdu bez ograniczeń czasowych. Mowa przede wszystkim o pojazdach pracowników budowy czy innych służb, których obecność na Rynku jest niezbędna do realizacji zleconych zadań.

Pomysł zrodził się już wcześniej, również za sprawą interpelacji radnego Wojciecha Ozdoby, który uczestniczył w przygotowaniach projektu.

Równolegle z wprowadzeniem Strefy Ograniczonego Postoju, która zwiększy rotację pojazdów na Rynku, z możliwości parkowania zostanie wyłączony wewnętrzny pas po wschodniej stronie – przy szachownicy i fontannach.

- Ubytek tych kilku miejsc parkingowych, przy jednoczesnym zwiększeniu dostępności pozostałych, nie powinien być dla nikogo uciążliwy, a znacznie poprawi atrakcyjność strefy rekreacyjnej, z której chętnie korzystają najmłodsi mieszkańcy Srebrnego Miasta – dodaje włodarz Olkusza.

W godzinach pracy Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu parking za budynkiem magistratu będzie dostępny wyłącznie dla pracowników, których obowiązki służbowe wiążą się z koniecznością wykorzystania samochodu prywatnego. W pozostałym czasie parking ten pozostanie ogólnodostępny.

Za przestrzeganie zasad działania Strefy Ograniczonego Postoju odpowiadać będzie Straż Miejska, która pod numerem telefonu 32 626 01 40 udzieli dodatkowych informacji.

Niezastosowanie się do ograniczeń Strefy Ograniczonego Postoju będzie wiązało się z karą w wysokości nawet 100 złotych.

------------------------------------------------------

Strefa Ograniczonego Postoju na Rynku w Olkuszu

Obowiązuje od 16 lipca 2019 roku

Poniedziałek – Piątek w godz. 8:00-17:00, Sobota w godz. 8:00-14:00

1. Zaparkuj pojazd na obszarze Strefy Ograniczonego Postoju;
  2. Pobierz darmowy bilet parkingowy podając numer rejestracyjny pojazdu;
  3. Bilet uprawnia do jednorazowego postoju trwającego do 90 minut;
  4. Na jeden numer rejestracyjny w dni robocze można pobrać maksymalnie dwa bilety dziennie – pierwszy w godzinach od 8:00 do 12:00, drugi w godzinach 12:00-17:00;
  5. Bilet umieść w widocznym miejscu – najlepiej za przednią szybą pojazdu;
  6. Pamiętaj o ograniczeniu czasowym postoju!