Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Uroczystą Mszą św. dziękczynną za tegoroczne plony rozpoczęły się tegoroczne dożynki, których gospodarzami były sołectwa Osiek oraz Zimnodół. Liczne atrakcje oraz koncerty sprawiły, że na boisko do Osieka przybył prawdziwy tłum mieszkańców i gości, którzy odpowiedzieli na zaproszenie burmistrza Romana Piaśnika, sołtysów i Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu.

Dożynki

Uroczystości dożynkowe tradycyjnie odbywają się po zakończeniu żniw. Są zwieńczeniem całorocznej pracy rolników. Zgodnie z obyczajem, dożynki rozpoczęły się od Mszy św. dziękczynnej, której przewodniczył ks. prał. Mieczysław Miarka. Nabożeństwo zostało odprawione w kościele pw. NMP Królowej Świata w Osieku. Po jego zakończeniu uczestnicy udali się na miejsce wspólnego biesiadowania. Radosnemu korowodowi przewodniczyła Olkuska Reprezentacyjna Orkiestra Dęta.

Dożynki

Powitania wszystkich przybyłych na gminne dożynki dokonali sołtysi Osieka i Zimnodołu: Józef Moń oraz Stanisław Chmist. Nim dochowano kolejnej tradycji – dzielenia chleba – ze sceny została przedstawiona wzajemnie przeplatająca się historia dwóch miejscowości, będących gospodarzami dożynek. Starości Dożynek Teresa Moń i Stanisław Chmist przekazali bochen dożynkowego chleba burmistrzowi Romanowi Piaśnikowi.

- Wasza praca, często pełna poświęceń i wyrzeczeń, jest niezwykle ważna dla nas wszystkich. Jesteśmy wam winni szacunek nie tylko dzisiaj, ale każdego dnia, spożywając posiłek. To dzięki wam nigdy nie brakuje nam chleba. W imieniu wszystkich mieszkańców Gminy Olkusz serdecznie dziękuję! Za chwilę podzielimy się dożynkowym chlebem upieczonym z tegorocznego zboża na znak przyjaźni i jedności, poszanowania do tradycji i Boga. Niech te wartości przyświecają nam przez cały rok! – tymi słowami burmistrz Roman Piaśnik zwrócił się do rolników z całej gminy Olkusz. Wcześniej z szacunkiem ucałował otrzymany chleb, który – wspólnie z Lidią Gądek, posłanką na Sejm RP oraz Janem Kucharzykiem, przewodniczącym Rady Miejskiej w Olkuszu – podzielił wśród zgromadzonych gości.

Dożynki

Dożynki

Dożynki

Tradycją dożynek jest również to, że rolnicy przygotowują wieńce symbolizujące zebrane plony. Nie inaczej było w tym roku. Reprezentanci sołectw dumnie prezentowali przygotowane wieńce. Dokonali także rytualnego ośpiewania, prezentując – już ze sceny – liczne talenty artystyczne. W przygotowania do dożynek włączyły się całe społeczności Osieka i Zimnodołu, czego wyrazem były pięknie udekorowane posesje. Właściciele najpiękniejszych z nich zostali nagrodzeni.

Dożynki

Na tym zakończono oficjalną część dożynek, oddając miejsce zabawie w tanecznych rytmach. Przed liczną publicznością najpierw zaprezentowali się uczniowie z Przedszkola i Szkoły Podstawowej w Osieku. Cykl koncertów rozpoczęła Olkuska Reprezentacyjna Orkiestra Dęta, natomiast później do tańca zachęcali: zespół Milano, Dj Sosen i zespół Toporki. Dożynki 2018 zakończyły się zabawą taneczną.

Dożynki

Dożynki

Konferansjerami byli aktorzy Teatru Zagłębia w Sosnowcu: znany olkuszanom Przemek Kania i Tomek Muszyński.

Więcej zdjęć: https://www.facebook.com/pg/umigolkusz/photos/?tab=album&album_id=1132588333563673