Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

18 i 19 sierpnia (sobota, niedziela) w godzinach 10:00-18:00 na olkuskim rynku będzie można oglądać prace wybitnej olkuskiej malarki Ireny Kiełtyki. Tym razem artystka zaprezentuje olkuskim wielbicielom sztuki między innymi cykl prac poświęconych olkuskiej Bazylice Mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu. Dominująca w panoramie miasta bryła tego olkuskiego zabytku stanowi inspirację dla malarzy i fotografów zarówno tych olkuskich, jak również odwiedzających Srebrne Miasto.

Tym razem będzie okazja do zobaczenia malarskich interpretacji wizerunku bazyliki z różnych perspektyw, o różnych porach dnia i roku, co stanowi interesujący przekaz dla miłośników sztuki i najcenniejszego zabytku architektonicznego w Olkuszu. Będzie można na żywo podpatrzeć, jak Irena Kiełtyka przy pomocy farb i pędzla przenosi na płótno znane nam wszystkim widoki. Będzie również możliwość kupna jej prac, a połowa dochodu ze sprzedaży zostanie przekazana przez artystkę na renowację olkuskich organów Hansa Hummla.

- Bardzo lubię muzykę klasyczną, ponieważ dobrze wpływa na moją pracę artystyczną. Malarze realistyczni przeważnie mają zamiłowanie do klasycznych utworów. Jako olkuszanka mam duże uznanie dla naszego największego zabytku muzyki sakralnej, jakim są organy w olkuskiej bazylice, dlatego chciałam połączyć swoje zamiłowanie do rodzinnego miasta i jego dziedzictwa ze swoją działalnością, stąd moja inicjatywa - mówi Irena Kiełtyka.

Urodzona w Olkuszu Irena Kiełtyka jest absolwentką prestiżowych uczelni artystycznych, na których doskonaliła swoje umiejętności. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie otrzymała dyplom z wyróżnieniem. Następnie wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie podjęła naukę w słynnej Art Students League w Nowym Jorku. Z tego okresu pochodzą jej najbardziej znane prace reprezentujące nurt hiperrealistyczny. Za swoją twórczość otrzymała wiele nagród i stypendiów, a jej obrazy były eksponowane podczas licznych wystaw indywidualnych i zbiorowych, również w rodzinnym Olkuszu. 

Inicjatywę promowania twórczości Ireny Kiełtyki i zabytku, jakim jest olkuska bazylika, objął patronatem burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.