Jak co roku, 1 września w Olkuszu odbyła się uroczystość, podczas której oddano cześć ofiarom II wojny światowej. Pod pomnikiem ofiar wojny w olkuskim parku miejskim kwiaty złożyli przedstawiciele lokalnego samorządu oraz środowisk kombatanckich.

- 78 lat temu rozpoczęła się najtragiczniejsza wojna w historii świata, która pochłonęła miliony ofiar. Wszystkim walczącym o naszą ojczyznę jesteśmy winni pamięć. Dzięki ich odwadze i poświęceniu możemy dzisiaj żyć w wolnej Polsce – mówiła zastępca burmistrza Olkusza Bożena Krok.

Słowa uznania skierowała również do młodzieży z klas mundurowych z olkuskiego oddziału Zespołu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach, która pełniła uroczystą wartę przy pomniku podczas uroczystości.