Wyjątkową propozycję dla dzieci spędzających lato w mieście przygotowała w tym roku Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu w partnerstwie ze Strażą Miejską. Pomysł zorganizowania wspólnych zajęć dla dzieci zrodził się pod koniec kwietnia.
W ramach współpracy dzieci w wieku od 8 do 12 lat będą mogły wziąć udział w zajęciach pod hasłem „Wakacyjne wędrówki po Polsce” będących częścią projektu „Lato w Bibliotece”. Zajęcia odbywające się w czytelni biblioteki będą miały charakter otwarty oraz całkowicie bezpłatny. Rozpoczęcie cyklu zajęć zostało zaplanowane na 27 czerwca, zakończenie przypada na ostatni dzień wakacji, czyli 31 sierpnia. W kolejne wakacyjne środy dzieci będą miały niepowtarzalną okazję uczestniczyć w zajęciach „Bezpieczne wakacje ze Strażą Miejską”. Natomiast w wakacyjne czwartki i piątki odbędą się kreatywne warsztaty, w czasie których dzieci „odwiedzą” ciekawe miejsca w Polsce.

W życiu codziennym wszyscy jesteśmy narażeni na różne niebezpieczeństwa. Ale szczególną grupę stanowią dzieci, bowiem ich wiedza jak tych zagrożeń uniknąć nie zawsze jest pełna. Dlatego powstał pomysł, aby funkcjonariusze Straży Miejskiej włączyli się w proces edukacyjny by przekazać właściwe wzorce zachowań w różnych sytuacjach. „Pies nie zawsze jest przyjacielem”, „Bezpieczeństwo na drodze”, „Alkohol, używki, dopalacze”, „Bezpieczeństwo nad wodą”, „Cyberprzemoc” to tematy zagrożeń, które mogą spotkać dziecko każdego dnia. Dodatkowo omawiane będą sytuacje mogące przydarzyć się na wycieczkach, biwakach, rajdach, a także podczas wyprawy w góry. Cały projekt zostanie zamknięty „grą miejską”, która zostanie przeprowadzona na terenie wokół budynku biblioteki. Na zakończenie dla uczestników „Wakacyjnych wędrówek po Polsce” przewidziane są nagrody – niespodzianki.