Pytaniem tym wstęp do katalogu wystawy Fotograficy Olkuscy 2017 rozpoczął jej komisarz Antoni Kreis, wiceprezes Okręgu Śląskiego Związku Polskich Artystów Fotografików. Odpowiedzi udzielił osobiście podczas wernisażu siódmej już prezentacji dorobku twórców z naszego miasta i okolic, który odbył się 17 marca w MOK-Centrum Kultury. Po raz pierwszy żadne ze zgłoszonych zdjęć nie zostało przez niego odrzucone, a to dlatego, że wszystkie o czymś mówią, autorzy wiedzieli po co je zrobili.

Wernisaż wystawy Fotograficy Olkuscy 2017

Otwierając wystawę Beata Soboń, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu, przedstawiła dwóch stojących obok niej mężczyzn bardziej przez szacunek dla zasad, niż z praktycznych powodów. Obaj są bowiem doskonale znani w środowisku olkuskich fotografów oraz osób interesujących się tą sztuką. Antoni Kreis, oprócz wymienionej już i pełnionej od wielu lat funkcji w ZPAF, jest przede wszystkim cenionym twórcą i artystycznym pedagogiem. W Olkuszu czuje się już, co sam przyznaje, jak u siebie w domu, a to za sprawą po raz siódmy sprawowanych honorów komisarza wystawy oraz prelekcji wygłaszanych dla olkuszan pragnących doskonalić swą fotograficzną pasję.

Wernisaż wystawy Fotograficy Olkuscy 2017

Adam Sowula, cóż, w Olkuszu wystarczy wymienić to imię i nazwisko, by wszystko stało się jasne. Zatem również jedynie dla porządku dodajmy, że to on wymyślił i współorganizuje rokrocznie wystawę Fotograficy Olkuscy. Ile pokoleń wyuczył niełatwej wbrew pozorom umiejętności robienia zdjęć, ile miał własnych i ile inicjował zbiorowych prezentacji? Pewne nie jest, czy sam zdołałby zliczyć. Najważniejsze jednak, że mimo kilku już dekad aktywności „w branży” nie brakuje mu energii oraz chęci, by edukować i mobilizować do rozmaitych działań społeczność fotografujących olkuszan.

Wernisaż wystawy Fotograficy Olkuscy 2017

Przed wyżej wymienionymi, czyniącymi wernisażowe honory, zgromadzili się licznie przybyli na tę uroczystość goście. Zaskoczyć mogłoby to jednak tylko kogoś, kto pierwszy raz znalazł się tam z tej okazji. Wystawa Fotograficy Olkuscy łączy nie tylko imponujące zainteresowanie ze strony twórców, tym razem blisko sześćdziesięciu osób płci obojga, ale też wielu olkuszan ciekawych owoców artystycznej pasji swoich bliskich, znajomych i po prostu mieszkańców tego samego miasta. Dlaczego pewnym wręcz można być, że się nie zawiedli?

Wernisaż wystawy Fotograficy Olkuscy 2017

- Dzisiaj fotografowanie jest dostępne dla wszystkich. Jak w gąszczu zdjęć odnaleźć to dobre? Dobre zdjęcie o czymś mówi, coś opowiada. Każda z fotografii, które zostały zgłoszone na wystawę w tym roku, ma to coś. Dlatego, po raz pierwszy, żadna nie została odrzucona – powiedział Antoni Kreis podczas piątkowego wernisażu. We wstępie do katalogu wystawy wymienił też dwie inne cechy mające istotny wpływ na wartość zdjęcia: emocje oraz spostrzegawczość. Rzeczywiście, w pawilonie MOK-Centrum Kultury nie brakuje prac zwracających na siebie uwagę wrażliwością twórcy, który nie potrafi przejść obojętnie np. obok samotności. Są też ujęcia niecodziennych, trwających krótką chwilę zjawisk i sytuacji, jakie być może nie powtórzą się już nigdy.

Wernisaż wystawy Fotograficy Olkuscy 2017

Bez wątpienia warto obejrzeć wystawę Fotograficy Olkuscy 2017, dostępna będzie dla zwiedzających do 22 kwietnia br. Interesująco zapowiada się również towarzyszące tej ekspozycji slajdowisko i rozmowy o fotografii pt. „Patrzę, widzę, dostrzegam”, na które zapraszamy do MOK-Centrum Kultury w dniu 11 kwietnia br. o godz. 18.00. Spotkanie to powtórzone zostanie, specjalnie dla młodzieży, w dniu 20 kwietnia br. o godz. 9.00. Zgłoszeń grup szkolnych dokonywać można osobiście w Dziale Muzealno-Regionalnym MOK przy ul. Szpitalnej 32 lub telefonicznie: 32 754 44 55.

Wernisaż wystawy Fotograficy Olkuscy 2017

A autorzy, fotograficy olkuscy? Czyżby o najważniejszych osobach tego wernisażu i wystawy tej zapomniano? Bynajmniej, oto oni:
Adam Sowula,
Zdzisław Majcherkiewicz,
Zuzanna Jochemczyk.

Fotograficy Olkuscy 2017

Szanowni Państwo, gratulujemy prac, winszujemy wystawy i... czekamy na więcej!

Wystawa zorganizowana została przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu i Pracownię fotograficzną MOK, a zaaranżowana przez Klaudię Zub-Piechowicz.

Tekst i zdjęcia: MOK Olkusz