W minioną sobotę odwiedziła Olkusz grupa uczestników V Zjazdu Koleżeńskiego Senatorów Rzeczypospolitej Polskiej V kadencji. Dla większości z nich była to pierwsza wizyta w Srebrnym Mieście. Senatorowie spotkali się z kierownictwem gminy, a także zwiedzili atrakcje turystyczne Olkusza i okolic.

Pobyt senatorów w Olkuszu rozpoczął się od spotkania w olkuskim magistracie, gdzie uczestników Zjazdu powitał Roman Piaśnik Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz wraz ze swoimi zastępcami Bożeną Krok i Jolantą Motyczyńską.  Następnie prof. Longin Pastusiak, znany polityk, historyk i politolog, amerykanista, który był marszałkiem Senatu piątej kadencji, odczytał i wręczył burmistrzowi okolicznościowy adres podpisany przez wszystkich uczestników Zjazdu oraz ozdobny medalion Senatu. W adresie możemy przeczytać „Szanowny Panie Burmistrzu, już po raz piąty, tym razem w Krakowie i Małopolsce, spotykamy się pod wodzą Marszałka prof. Longina Pastusiaka w coraz szerszym gronie senatorów RP V kadencji. Poznajemy bliżej różne regiony kraju, dyskutujemy o osiągnięciach i problemach. Nasze spotkania nie mają siły sprawczej - mają charakter otwarty. W tym roku, dzięki inicjatywie senatorów Janusza Bargieła, prof. Andrzeja Jaeschke, Mieczysława Mietły i Bogusława Mąsiora gościmy w Krakowie i Małopolsce. Serdecznie dziękujemy Panu Burmistrzowi za gościnność i interesującą wymianę poglądów. Życzymy Panu zdrowia i wielu jeszcze powodów do satysfakcji z podejmowanych zadań.”

Podczas luźniej dyskusji senatorowie, którzy brali udział w spotkaniu, pytali burmistrza o jego pracę oraz bieżące problemy miasta. Uczestnicy Zjazdu otrzymali zestawy materiałów promocyjnych Olkusza i Małopolski. Pierwszym punktem wycieczki po Olkuszu było zwiedzanie podziemi ratusza. Uczestników interesowała nie tylko historia obiektu, ale także dalsze plany olkuskiego samorządu w sprawie zagospodarowania i udostępnienia podziemi do zwiedzania.

Następnie uczestnicy Zjazdu zwiedzali olkuską bazylikę św. Andrzeja i zapoznali się ze zbiorami Muzeum Afrykanistycznego, Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego oraz Kolekcji Minerałów Ziemi Olkuskiej i Skamieniałości Jury Krakowsko Częstochowskiej. Po spacerze uliczkami olkuskiej starówki pojechali do Rabsztyna, gdzie zwiedzali ruiny zamku oraz Chatę Kocjana, a następnie wyruszyli na Pustynię Błędowską.

- Takie zjazdy odbywają się corocznie od pięciu lat. Do tej pory spotykaliśmy się w Szczecinie, Opolu, Płocku i Koninie. W zjazdach uczestniczą senatorowie V kadencji  Senatu, a także z innych kadencji. Co warte podkreślenia, z różnych opcji politycznych. W ramach tych wizyt spotykamy się z samorządem lokalnym dzieląc się swoim doświadczeniem i wymieniając poglądy o aktualnej sytuacji społecznej i rozwoju demokracji. Traktujemy te spotkania jako forum dyskusyjne. Nasze spotkanie w Małopolsce zorganizowała krakowska Fundacja Dialogu Obywatelskiego. – mówi Janusz Bargieł, były olkuski starosta i zarazem były senator RP.