Olkusz jest jednym z miast, które dołączyły do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, objętej honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. W tym roku lekturą obowiązującą jest „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Już w najbliższą sobotę fragmenty tej powieści odczytają na rynku osobistości olkuskiego życia publicznego oraz aktorzy. Początek o godzinie 11:00. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Baner informacyjny

Specjalnie na tegoroczną edycję Narodowego Czytania adaptację powieści przygotował Tomasz Burek, krytyk literacki, literaturoznawca i eseista. Dzięki temu „Quo vadis” będzie można przeczytać w ciągu jednego dnia. Pozwoli to także wybrać konkretne rozdziały, które mogą być czytane niezależnie od pozostałych.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku.

Czytający :

1. Roman Piaśnik - Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz
  2. Bożena Krok - Z-ca Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz
  3. Wojciech Trela - aktor teatralny i filmowy, absolwent Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie, aktor Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
  4. Paweł Kowalczyk - aktor teatralny i filmowy, absolwent Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie
  5. Magdalena Siudyka - artystka występująca w Teatrze Wolandejskim w Warszawie
  6. Igor Hamerlik - uczeń Gimnazjum Nr 1 w Olkuszu, laureat konkursów recytatorskich, tegoroczny powiatowy „Mistrz Pięknego Czytania”
  7. Piotr Grojec - Dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Olkuszu
  8. Artur Gotz - aktor i wokalista, absolwent PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie - Filia we Wrocławiu, aktualnie aktor scen Warszawy i Łodzi, laureat Międzynarodowej Nagrody Konsula Generalnego Republiki Czeskiej oraz nagrody "Wokalista Roku 2015"
  9. Marida Zoń - Dyrektor Zespołu Szkół Nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olkuszu
  10. Olgerd Dziechciarz - pisarz, dziennikarz i historyk, członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich
  11. Mikołaj Kluczewski - absolwent IV Liceum Ogólnokształcącego w Olkuszu, członek Krakowskiego Stowarzyszenia Mówców, najlepszy mówca Szkoły Debaty (2016)