Na weekend 16-17 kwietnia zaplanowane zostało Gminne Rozpoczęcie Sezonu Turystycznego 2016, na które serdecznie zapraszamy mieszkańców oraz gości spoza gminy. Możemy poszczycić się wieloma ciekawymi zakątkami, a wiosna jest idealnym momentem na zaplanowanie wizyty w Srebrnym Grodzie. Dla mieszkańców jest to z kolei dobra okazja do lepszego poznania swojej okolicy i aktywnego spędzenia czasu na łonie natury. Olkusz to nie tylko starówka, interesujące muzea i galerie, ale również zamek Rabsztyn i Chata Kocjana, Rezerwat Pazurek oraz szlaki rowerowe i piesze. Do udziału w tym wydarzeniu zachęcają organizatorzy: burmistrz Roman Piaśnik, Miejski Ośrodek Kultury oraz Biuro Promocji i Informacji Publicznej olkuskiego Urzędu Miasta i Gminy.

Gminne Rozpoczęcie Sezonu Turystycznego 2016 zainauguruje piątkowa konferencja, podczas której na ręce włodarza miasta, Romana Piaśnika, przekazane zostaną znaczki turystyczne. Okrągłe, wykonane z drewna krążki są ogólnoeuropejską atrakcją kolekcjonerską. Znaczki przedstawiające atrakcje turystyczne mają największe zabytki w Europie oraz inne miejsca chętnie odwiedzane przez turystów. W Polsce jest ich ponad 400. Od tego sezonu turyści będą je mogli również kupić w Olkuszu i Rabsztynie. Opracowano cztery znaczki: z wizerunkami Muzeum Afrykanistycznego, Kolekcji Minerałów i Skamieniałości, Rezerwatu Pazurek oraz naszej perełki – Zamku Rabsztyn.

Na weekend rozpoczynający sezon turystyczny w olkuskim Centrum Kultury, na Zamku Rabsztyn i w Chacie Kocjana zaplanowano szereg atrakcji dla małych i dużych wielbicieli aktywnego spędzania czasu. Mieszkańcy i goście będą mogli zwiedzić olkuskie muzea, rabsztyńską warownię, wziąć udział w konkursach i warsztatach, quizach, obejrzeć filmy promujące nasz region i wiele innych (szczegóły na plakacie).

W ten sam weekend ciekawą propozycję kulturalną na wieczory proponuje Galeria Sztuki Współczesnej BWA, w siedzibie której odbędzie się II Festiwal Sztuki i Muzyki Sakralnej. W ramach tego wydarzenia odbędą się Koncert Muzyki Operowej oraz koncert zespołu Cracovie Ensemble, a także  wernisaż wystawy Moniki Starowicz (szczegóły na stronie http://bwaolkusz.com/2016/03/30/ii-festiwal-sztuki-i-muzyki-sakralnej/)

- Serdecznie zachęcam mieszkańców do udziału w wydarzeniach organizowanych w naszej gminie. Oferta olkuskich placówek na ten sezon jest bardzo urozmaicona i każdy powinien znaleźć takie atrakcje, które go interesują. Imprezy kulturalne, sportowe, rekreacyjne czy turystyczne stanowią okazję nie tylko do zgłębienia wiedzy i rozrywki, ale także do spotkań w szerszym gronie mieszkańców, na czym nam wszystkim zależy – mówi Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Symboliczne otwarcie sezonu to tylko preludium do wielu wydarzeń zaplanowanych na najbliższych kilka miesięcy. W połowie maja w ramach akcji „Przewodnik czeka” podczas bezpłatnych wycieczek tematycznych będzie można zwiedzić miasto i poznać ciekawostki z nim związane. Na okres wiosenno-letni zaplanowanych jest wiele imprez plenerowych, w tym Dni Olkusza z występami gwiazd, Turniej Rycerski, Festiwal Funduszy Europejskich z koncertem zespołu Zakopower, przejazd wyścigu 73 Tour de Pologne, cykliczne Rodzinne Rajdy Rowerowe oraz imprezy sportowe, w tym maratony. O wszystkich szczegółach będziemy informować już niebawem.