W Szkole Podstawowej nr 1 w Olkuszu rozstrzygnięto I Powiatowy Konkurs Poetycki im. Anny Piątek dla uczniów klas IV-VI o tematyce „Mój dom, moje podwórko, moja mała ojczyzna”. Na młodych poetów, oprócz nagród i dyplomów, czekała jeszcze jedna niespodzianka – zwycięskie wiersze przeczytała doskonale wszystkim znana aktorka – Anna Dymna.

Jury konkursu w otoczeniu dzieci

Konkurs poetycki jest pierwszą taką inicjatywą w olkuskim powiecie skierowaną do uczniów szkół podstawowych. Jest też pierwszym konkursem poetyckim dla szkół, któremu patronuje Anna Piątek, zmarła przed rokiem olkuska poetka i malarka.

W jury konkursu zasiadała Anna Dymna – aktorka teatralna i filmowa, założycielka i prezes Fundacji „Mimo Wszystko”, członkini Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu, Łukasz Jarosz – poeta, muzyk, Laureat Międzynarodowej Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, nominowany do nagrody literackiej Nike, nauczyciel języka polskiego w naszej szkole oraz Olgerd Dziechciarz – poeta, prozaik, felietonista, autor kilkunastu książek popularyzujących dzieje Ziemi Olkuskiej .

W liryczny nastrój podczas uroczystości wprowadzili gości młodzi recytatorzy i wokalistki ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Olkuszu. Irena Włodarczyk, olkuska poetka, wieloletnia przyjaciółka Pani Anny Piątek, przybliżyła życie i twórczość patronki konkursu.

Spośród 49 nadesłanych prac, jury przyznało 10 wyróżnień i 3 nagrody główne. Każdy uczestnik konkursu otrzymał nagrodę książkową.

Organizatorzy zapowiadają, że za rok mali poeci znowu będą mogli spróbować swoich sił. Patronat nad konkursem objęli Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz, Starosta Powiatu Olkuskiego, Kurator Oświaty w Krakowie oraz Fundacja im. W. Szymborskiej.

• I miejsce
    Oliwia Oleksy – S.P. im J. Piłsudskiego w Bydlinie, klasa VI, za wiersz pt. „Codzienność’.
  • II miejsce
    Natalia Giermala – Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Chechle, klasa V, za wiersz pt. „Moja mała ojczyzna”,
  • III miejsce
    Amelia Poczęsny – Szkoła podstawowa nr 9 im. Stanisława Skarżyńskiego w Olkuszu, klasa V, za wiersz „Słowa”,

Wyróżnienia:

• Piotr Celny -  S.P. im J. Piłsudskiego w Bydlinie, klasa V, wiersz „Mój dom, moje podwórko, moja mała ojczyzna”,
  • Wiktoria Piątek, Szkoła Podstawowa im. T. Kościuszki w Chechle, klasa IV, wiersz „Moje miejsce na ziemi”,
  • Angelika Nowak – S.P. im. M. Konopnickiej w Kąpielach Wielkich, klasa VI.
  • Hanna Gołąb – S.P. im ST. Staszica w Bolesławiu, klasa V, „Ranny spacer”,
  • Weronika Prokop – S.P. nr 2 w Wolbromiu, klasa VI, „Mój mały świat”,
  • Emilia Krzystanek – Publiczna S.P. im. J. Słowackiego w Witeradowie,, klasa V, „Moja mała ojczyzna”,
  • Maria Szymczyk – S.P. nr 10 w Olkuszu, klasa V,
  • Natalia Pandel – S.P. im. Jana Pawła w Braciejówce, klasa VI, „Tęsknota małej ojczyzny”,
  • Martyna Solarz – S.P nr 1 im. M. Kopernika w Olkuszu, klasa VI, „Moje miejsce na ziemi”,
  • Krzysztof Borówka – Szkoła Podstawowa w Zespole Szkół w Zadrożu, klasa V, „Moja dwa domy”.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z rozdania nagród na naszym profilu na facebooku: kliknij tutaj.