Upalny i udany 18. Turniej Rycerski na zamku Rabsztyn

Słoneczna i upalna pogoda towarzyszyła uczestnikom 18. Turnieju Rycerskiego na zamku w Rabsztynie, który odbył się w miniony weekend. Moc przygotowanych przez organizatorów atrakcji i wspaniała atmosfera sprawiły, że zamek – jak przed wiekami – przeżywał prawdziwe oblężenie. Turniej odbywał się pod patronatem Romana Piaśnika, burmistrza Miasta i Gminy Olkusz.

Zabawa rozpoczęła się w sobotnie południe od widowiskowego pokazu sokolniczego. Potem widzowie turnieju mogli podziwiać turniej łuczniczy w fosie zamkowej i turniej walk kobiet, w którym panie spośród publiczności walczyły z doświadczonymi rekonstruktorkami. Na szczęście walki odbyły się na miecze treningowe z miękkiej pianki.

O godzinie 14.30 na moście przed bramą zamku odbyło się oficjalne rozpoczęcie turnieju, którego dokonał Marcin Wiercioch – wiceburmistrz Olkusza odziany w szlachecki kontusz. Burmistrz Wiercioch powitał rekonstruktorów i licznie zgromadzonych widzów życząc im wspaniałej i bezpiecznej zabawy. Wspomniał także o kwotach, jakie do tej pory władze Olkusza przeznaczyły nie tylko na ratowanie i częściową rekonstrukcję zamku, ale także na dostosowanie obiektu do potrzeb turystów. Burmistrz mówił również o planowanych na ten rok przez Gminę Olkusz pracach, w ramach których powstaną nowe ekspozycje na zamku średnim i górnym, zostanie wykonana modernizacja iluminacji zamku, a także powstanie oświetlenie wzdłuż traktu prowadzącego do rabsztyńskiego zamczyska.

Rycerzy i widzów turnieju powitali także: Michał Mączka, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu, który administruje zamkiem, Wojciech Ozdoba, kierownik zamku, Jacek Sypień, prezes Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn”, a także Mirosław Markowski prezes Bytomskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej „Leo Corde”, który witał i przedstawiał poszczególne bractwa biorące udział w turnieju. Jak wspomniał, tegoroczny turniej w Rabsztynie, na który przybyło prawie 150 rekonstruktorów, jest jedną z największych tego typu imprez w południowej Polsce.

Po oficjalnym otwarciu imprezy w zamkowej fosie rozpoczęła się widowiskowa bitwa o zamek, której scenariusz był oparty o jedną z miejscowych legend. Następnie został rozegrany turniej miecza i tarczy, po którym znów było można podziwiać pokaz sokolniczy i walki drużyn rycerskich. Biorąc pod uwagę żar lejący się z nieba, odziani w zbroje rycerze, którzy stawali w szrankach, musieli pokazać, że nazwa „Leo Corde”, czyli w dowolnym tłumaczeniu „Lwie serce” nie jest przypadkowa. Pełen atrakcji dzień zakończył koncert folkowego zespołu „Żniwa” na dziedzińcu zamku.

W niedzielę turniejowe zmagania rozpoczęły się od pokazu rycerzy konnych, potem odbył się finał turnieju Miecza i Tarczy oraz turniej miecza długiego. Bardzo podobały się pokazy błazna Pierona i Alchemika. Cały turniej zakończyła druga część pokazu rycerzy konnych.

Jak co roku wielkim zainteresowaniem widzów cieszyły się stoiska rozstawione na terenie zamkowego wzgórza. Chętni mogli uczestniczyć w pokazach garncarskich, odwiedzić namiot wróżki, a także liczne stoiska rękodzielnicze i gastronomiczne. Na stoisku promocyjnym Miasta i Gminy Olkusz można było nie tylko otrzymać bezpłatne mapy, ulotki i foldery promujące wszystkie atrakcje turystyczne Gminy Olkusz, ale także wziąć udział w quizie z drobnymi upominkami. Z kolei na stoisku Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn” odbywały się warsztaty plastyczne dla dzieci oraz zawody w rzucie podkową.

Organizatorem turnieju był Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik, który objął honorowy patronat nad imprezą, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, Zamek Rabsztyn oraz Bytomskie Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Leo Corde”. Partnerzy: Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” oraz Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna”. Patronat medialny: Przegląd Olkuski i Gazeta Olkuska.