Szukaj

Zapraszamy na Letni Festiwal Organowy 2024

Już w piątek 12 lipca w Bazylice Mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu odbędzie się pierwszy koncert w ramach Letniego Festiwalu Organowego „Organy Srebrnego Miasta 2024” pod patronatem Romana Piaśnika Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz.

Warto wziąć udział w ciekawych wydarzeniach tegorocznego Festiwalu, gdyż będzie to nie tylko duchowa uczta związana z piękną muzyką, ale także możliwość poznania ciekawej historii zabytkowych, olkuskich organów. Trwającym przez trzy dni koncertom będzie towarzyszył cykl wykładów „Kalendarium budowy organów Hansa Hummla”, jakie wygłosi dr hab. Krzysztof Urbaniak – dyrektor artystyczny Letniego Festiwalu Organowego.

Podczas pierwszego koncertu w piątek 12 lipca wystąpi doskonale znany olkuskiej publiczności Maciej Semla, absolwent krakowskiej Akademii Muzycznej, który od 17 lat pełni funkcję organisty w Bazylice św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu. Jest również opiekunem XVII-wiecznych organów Hansa Hummla i Jerzego Nitrowskiego. Z kolei w sobotę 13 lipca będziemy mieli okazję wysłuchać dwóch recitali organowych. Jako pierwsza za klawiaturą zabytkowych olkuskich organów zasiądzie Kamilla Lévai z Węgier. W 2021 roku ukończyła Akademię Muzyczną im. Franciszka Liszta w Budapeszcie. Obecnie studiuje w Akademii Muzycznej w Łodzi. Mimo młodego wieku ma na swoim koncie nagrody w liczących się konkursach organowych. Drugim wykonawcą będzie Paweł Michalik, student Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. W niedzielę 14 lipca przed olkuską publicznością wystąpi dr Marek Stefański. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie, w latach 1996 – 2007 pełnił obowiązki organisty bazyliki Mariackiej w Krakowie. Obecnie jest pracownikiem Katedry Organów Akademii Muzycznej w Krakowie. Koncertował w większości krajów europejskich, a także w Azji oraz Ameryce Północnej i Południowej.

Koncerty rozpoczynają się o godzinie 19.00. Wstęp wolny.

Organizatorami Letniego Festiwalu Organowego „Organy Srebrnego Miasta 2024” są: Bazylika św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu oraz Stowarzyszenie na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla w Olkuszu. Współorganizatorem jest Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, a partnerami Województwo Małopolskie, Gmina Olkusz i Powiat Olkuski. Sponsor: Alior Bank oraz Centrum Ogrodnicze Ryszard Kafel. Patronat medialny: Przegląd Olkuski i Radio Kraków.

Organizator Festiwalu, czyli Stowarzyszenie na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla w Olkuszu w przyszłym roku będzie obchodziło jubileusz. Powstało w 2005 roku z inicjatywy miłośników i znawców piękna olkuskich organów. Warto dodać, że dzięki zaangażowaniu Stowarzyszenia, w latach 2015 – 2018 olkuskie organy były poddawane konserwacji, dzięki czemu teraz możemy ich posłuchać w pełnym brzmieniu.

Skip to content