Symbolicznym przecięciem wstęgi Roman Piaśnik – Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz dokonał otwarcia tężni solankowej w Parku Czarna Góra, co oznacza, że ten nowoczesny i bezpłatny obiekt został oddany do użytku Mieszkańców, którzy licznie uczestniczyli w plenerowej uroczystości.
–Zachęcam wszystkich Mieszkańców do tego, by jak najczęściej korzystać z dobrodziejstw naszej tężni. Szacuje się, że godzinna inhalacja w tym miejscu może dostarczyć do naszego organizmu dawkę jodu, przyswajanego podczas całodziennego wypoczynku na plaży nad morzem – mówił Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza. – Nasza tężnia szczególnie zjawiskowo prezentuje się po zmroku, gdy uruchamia się dodatkowe oświetlenie, tworzące niepowtarzalną atmosferę – podkreślał włodarz Olkusza.
W uroczystości otwarcia tężni poza przedstawicielami władz miasta, czyli burmistrzem Romanem Piaśnikiem, wiceburmistrzami Dariuszem Murawskim i Marcinem Wierciochem uczestniczył także gospodarz obiektu, czyli Jacek Bujas – dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz olkuscy radni. Po oficjalnym otwarciu, w czasie krótkiego spaceru, zgromadzeni mogli poznać zasady działania i konstrukcji tężni.
Została ona wykonana z drewna modrzewiowego i ma wysokość prawie siedmiu metrów. Powierzchnia samej tarniny, po której spływa solanka, wynosi prawie 700 metrów kwadratowych. Aby przekonać się o zdrowotnych walorach tężni, można skorzystać z ławek, które znajdują się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz obiektu. Dzięki temu z tężni może korzystać wiele osób w tym samym czasie. Jest to największa tężnia solankowa w okolicy. Obecnie jest czynna codziennie od godziny 8.00 do 21.00. Podobnie, jak inne tego typu obiekty, tężnia będzie działała sezonowo, czyli od marca do końca października. Korzystanie z tężni jest bezpłatne.
Mieszkańcy, którzy uczestniczyli w otwarciu tężni, mieli też okazję do rozmowy z burmistrzem Romanem Piaśnikiem. Mówili o zaletach, jakie płyną z korzystania z tężni i wymieniali się swoimi spostrzeżeniami w tym zakresie. Powietrze wokół tężni, w wyniku parowania solanki, tworzy mikroklimat zbliżony do tego, którym możemy cieszyć się nad morzem. Na pewno docenią to osoby o obniżonej odporności, czy schorzeniami dróg oddechowych lub nadciśnieniem tętniczym. Korzystanie z tężni sprzyja także zmniejszeniu stresu i poprawie nastroju. Sami uczestnicy uroczystości mieli okazję się przekonać, że przy dzisiejszym upale, powiew świeżej solankowej bryzy przynosił wytchnienie.
Tężnia powstała na zielonym terenie w sąsiedztwie kortów tenisowych. Na ogrodzony teren tężni można wejść bezpośrednio od ulicy Żuradzkiej lub alejkami ośrodka Czarna Góra. W pobliżu tężni powstały również toalety. Tężnia została skomunikowana z terenem rekreacyjnym kompleksu basenowego. Dzięki temu, w okresie wiosennym i jesiennym, gdy nie będzie funkcjonował basen, wszyscy chętni będą mogli korzystać także z pobliskich terenów zielonych i placów zabaw przy basenie.
Zadanie jest finansowane ze środków pochodzących z budżetu Województwa Małopolskiego.