Akcja „Czysty Olkusz – wspólna sprawa”

W tym roku kontynuowana jest akcja „Czysty Olkusz – wspólna sprawa”, polegająca na okazaniu wspólnej troski o estetykę swojej najbliższej okolicy.

– Szanowni Państwo, już po raz czwarty zapraszam Państwa do udziału w organizowanej w Gminie Olkusz w dniach od 2 do 19  kwietnia b.r. Akcji sprzątania Gminy pod hasłem: „Czysty Olkusz – wspólna sprawa”. Celem Akcji jest poprawa estetyki najbliższego otoczenia, promocja wspólnych działań na rzecz poszanowania środowiska oraz zwrócenie uwagi na problem zalegających wszędzie odpadów, które zanieczyszczają glebę, wodę i powietrze.  – mówi burmistrz Roman Piaśnik

W ubiegłym roku podczas omawianej Akcji zebrano łącznie blisko 1,5 tony odpadów. Do akcji włączyli się m.in. przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu, Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Olkuszu, Olkuskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego, Nadleśnictwa Olkusz, Wód Polskich, Spółdzielni Mieszkaniowej NOWA, firmy Karolinex Recykling, sołectwa Bogucin Mały, Klubu Sportowego Flika, Olkuskiej Spółdzielni Mieszkaniowej, Zarządu Osiedla Młodych i olkuskiego Sanepidu, a także sami mieszkańcy. Dzięki kontynuacji Akcji możliwe będzie zaangażowanie większej liczby mieszkańców, co wpłynie na podniesienie świadomości ekologicznej w naszej społeczności.

W ramach Akcji można również organizować konkursy i akcje promujące używanie produktów wielorazowego użytku oraz segregację odpadów.

Jeszcze raz zapraszam – przyłączcie się do Akcji „Czysty Olkusz – wspólna sprawa”!

W terminie do 21.03.2024 r. oczekujemy na zgłoszenia uczestnictwa na adres e-mail: m.leszczynski@umig.olkusz.pl

Prosimy  o podanie w zgłoszeniach następujących informacji:

1. Termin sprzątania (dzień, godzinę rozpoczęcia Akcji oraz przewidywany czas jej trwania).
  2. Teren jaki będzie porządkowany (z wyłączeniem terenów w obrębie zakładów, przedsiębiorstw, placów targowych).
  3. Dokładne miejsce złożenia zebranych podczas akcji odpadów w workach.
  4. Przewidywana liczba uczestników.
  5. Imię, nazwisko oraz numer telefonu / adres e-mail osoby koordynującej Akcję.
  6. Potrzebną liczbę worków i rękawic dla uczestników Akcji.

Uwaga: Worków z odpadami nie można składać w kontenerach zakładowych, szkolnych lub pojemnikach osiedlowych.

Odpady winny być złożone wyłącznie we wskazanych wcześniej przez koordynatorów miejscach i ustalonych terminach! Nie będą odebrane z miejsc, które nie były zgłoszone!

Koordynator jest zobowiązany do poinformowania Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Komunalnymi tel. 326260167 o zakończeniu Akcji. Ponadto należy poinformować Wydział, że odpady zostały odebrane z miejsc wcześniej wskazanych – najpóźniej do dnia 22 kwietnia 2024 r.

Gmina Olkusz zakupi worki foliowe i rękawice dla uczestników Akcji oraz zapewni wywóz zebranych podczas Akcji odpadów na zorganizowane składowisko.

Worki i rękawice dla uczestników Akcji będzie można odbierać w Urzędzie Miasta i Gminy w Olkuszu od 25 marca 2024 r. w godzinach od 8.00 do 15.00 po wcześniejszym telefonicznym uzgodnieniu (tel. 032 626 01 67).

Nieodpłatne odbierane będą wyłącznie odpady zebrane podczas Akcji przez uczestników, którzy pisemnie zadeklarowali swój udział w „Sprzątaniu Gminy”. Koordynatorem Akcji ze strony Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu jest Michał Leszczyński, inspektor Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Komunalnymi (tel. 032 626 01 67).

Równocześnie zapraszam do wspólnego sprzątania Gminy w dniu 3 kwietnia 2024 r.  o godzinie 15.30. Miejsce zbiórki: przy blokach socjalnych przy ul. Witosa.