Promocja rocznika MAŁOPOLSKA  w olkuskiej Bibliotece!

Serdecznie zapraszamy na promocję XXV Tomu Rocznika MAŁOPOLSKA, która odbędzie się 22 marca 2024 roku o godz. 17.00 w Czytelni olkuskiej Biblioteki.

Spotkanie odbędzie się w ramach comiesięcznych spotkań Klubu Miłośników Historii Olkusza, działającego od 2021 r. w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olkuszu, pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz.

W słowie od Redakcji czytamy:

„Rocznik „Małopolska. Regiony – regionalizmy – małe ojczyzny” wydaje Małopolski Związek Regionalnych Towarzystw Kultury oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie przy współpracy z Polskim Towarzystwem Historycznym. Pismo nawiązuje do tradycji prasy i wydawnictw regionalistycznych, sięgającej XIX wieku; skupia się na zagadnieniach regionalizmu w kontekście interdyscyplinarnym (historia, etnografia, dziedzictwo kulturowe, literatura i sztuka) (…) Rocznik popularyzuje małopolskie dziedzictwo historyczne i kulturowe, prezentuje osiągnięcia twórców i badaczy regionu, kulturę mniejszości narodowych i etnicznych, ścieżki edukacji regionalnej, życie intelektualne społeczności lokalnych, a także udostępnia materiały archiwalne”.

W XXV Tomie Rocznika MAŁOPOLSKA znaleźć możemy m.in. artykuł Pana Jacka Sypienia pt. „Zabytki heraldyczne bazyliki mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu”.

We wcześniejszym, XXIII tomie ukazał się artykuł Pana Mateusza Radomskiego pt. „Towarzystwo Sportowe ’’Vesta” z Olkusza 1924-1933”.