Olkusz wyróżniony w konkursie „Zabytek Zadbany”

Gmina Olkusz otrzymała wyróżnienie w tegorocznej edycji prestiżowego konkursu „Zabytek Zadbany 2024” organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków. Zgłoszony przez Gminę Olkusz projekt „Budynek dawnego starostwa oraz piwnice gotyckiego ratusza w Olkuszu” został wyróżniony w kategorii „adaptacja obiektów zabytkowych”.

– Jestem dumny, że jury konkursu złożone ze znakomitych specjalistów doceniło i wyróżniło prace, jakie wykonaliśmy przy rewitalizacji kwartału królewskiego i stworzeniu ekspozycji Podziemny Olkusz. Werdykt jury, zgodnie z nazwą konkursu, potwierdza, że potrafimy dbać o zabytki – materialne świadectwa przeszłości. Wyróżnienie jest kolejnym dowodem pokazującym, że realizowane przez nas działania w zakresie ochrony i popularyzacji zabytków są słuszne. Chciałem serdecznie podziękować wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, że Gmina Olkusz została laureatem tej ważnej nagrody. Jestem tym bardziej dumny, gdyż przed trzema laty Zamek Rabsztyn także został laureatem konkursu „Zabytek Zadbany”. Takie zaszczytne wyróżnienia z pewnością przyczyniają się do promocji samego miasta i wszystkich atrakcji turystycznych naszej Gminy. – mówi burmistrz Roman Piaśnik.

Jak czytamy w uzasadnieniu Jury konkursu, projekt zgłoszony przez Gminę Olkusz otrzymał wyróżnienie „za wysoki poziom wykonanych prac budowlanych i konserwatorskich oraz udaną adaptację do nowych funkcji budynku dawnego starostwa – wraz z piwnicami kwartału królewskiego – i gotyckich piwnic ratuszowych w Olkuszu”. Uroczysta gala konkursu „Zabytek Zadbany” połączona z wręczeniem nagród i dyplomów odbędzie się latem tego roku w Warszawie.

„Zabytek Zadbany” to ogólnopolski konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków, którego procedurę organizacyjną prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa. Jego głównym celem jest promocja i upowszechnianie najlepszych prac konserwatorskich, budowlanych, rewitalizacyjnych i adaptacyjnych zrealizowanych zgodnie z najważniejszymi standardami badawczymi i wykonawczymi. W tegorocznej edycji konkursu zostało do niego zgłoszonych 78 obiektów, z czego 67 zabytków przeszło do drugiego etapu, a 18 z nich zostało nagrodzonych. Podczas ostatecznej oceny przez Jury konkursu, w którego skład wchodzą specjaliści w dziedzinie konserwacji i ochrony zabytków brano pod uwagę program badań konserwatorskich, formę i poziom wykonanych prac, zachowanie integralności i utrwalenie autentyzmu substancji zabytkowej oraz stan obiektu po działaniach konserwatorskich i adaptacyjnych.

Przypomnijmy, że wyróżnienie, jakie otrzymała Gmina Olkusz, dotyczy projektu „Rewitalizacja kwartału królewskiego w Olkuszu oraz utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza”, jaki był realizowany przez władze miasta w latach 2018 – 2021. Na jego wykonanie Gmina Olkusz pozyskała dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Ekspozycja Podziemny Olkusz, która jest jednym z efektów projektu, została udostępniona dla zwiedzających w maju 2021 roku i od tego czasu cieszy się coraz większym zainteresowaniem zwiedzających.

Warto dodać, że wyróżnienie w konkursie „Zabytek Zadbany” nie jest jedyną nagrodą, jaką otrzymała Gmina Olkusz za ten projekt. Wiosną 2022 roku burmistrz Roman Piaśnik odebrał statuetkę laureata plebiscytu „Fundusze Europejskie są w Małopolsce” przyznaną za rewitalizację  kwartału królewskiego w Olkuszu oraz utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza, jako najlepszego projektu w powiecie z wykorzystaniem środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Jesienią 2021 roku ekspozycja Podziemny Olkusz administrowana przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu otrzymała prestiżowy certyfikat Najlepszy Produkt Turystyczny Roku 2021 przyznawany przez Polską Organizację Turystyczną, a w ubiegłym roku Jurajski Certyfikat Jakości przyznawany przez Związek Gmin Jurajskich.

Fot. Łukasz Dwornik