Szukaj

161. rocznica śmierci płk. Francesco Nullo

Z okazji 161. rocznicy śmierci płk. Francesco Nullo uczniowie olkuskiej Szkoły Podstawowej Nr 4 zapalili symboliczne znicze w imieniu władz miasta oraz szkolnej społeczności pod grobem włoskiego bohatera spoczywającego na olkuskim Starym Cmentarzu.

Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Francesco Nullo przeszli na Stary Cmentarz pod opieką dyrektora Mirosława Jurczyka oraz wicedyrektor Iwony Kądziołki. Pod grobem włoskiego bohatera – patrona szkoły dyrektor Mirosław Jurczyk w krótkich słowach przypomniał postać patrona szkoły. Następnie przedstawiciele uczniów zapalili symboliczne znicze i uczcili minutą ciszy pamięć włoskiego bohatera walki „za wolność waszą i naszą”. We wtorek w szkole odbędzie się uroczysta akademia z okazji Dnia Patrona Szkoły.

Francesco Nullo urodził się w 1826 roku w Bergamo, mieście partnerskim Olkusza. Był dowódcą ochotników włoskich, którzy opuścili ojczyznę, aby pomóc Polakom w powstaniu styczniowym. Był też bliskim przyjacielem Giuseppe Garibaldiego. Francesco Nullo zginął w bitwie pod Krzykawką 5 maja 1863 roku. Został pochowany na olkuskim cmentarzu i jeszcze za czasów zaborów społecznicy w konspiracji ufundowali mu pomnik w postaci złamanego pnia dębu. Obok jego grobu pochowani są Ignacy Żelechowski ps. Julian oraz Władysław Romer – dwaj powstańcy, którzy także polegli w bitwie pod Krzykawką. Pamięć o Francesco Nullo jest pielęgnowana w mieście od dziesięcioleci, zarówno przez władze miasta, jak również przez środowiska działaczy społecznych, kombatantów i szkoły. Jego imię nosi jedna z ulic w Olkuszu oraz Szkoła Podstawowa Nr 4. Szkoła została oddana do użytku w 1961 roku, a w 1963 roku otrzymała imię bohaterskiego Włocha. Od przeszło 30 lat działa w Olkuszu Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Włoskiej im. płk. Francesco Nullo.

Władze Olkusza dbają o pomnik historii, jakim jest olkuski Stary Cmentarz. W ubiegłym roku został oczyszczony i zakonserwowany pomnik na grobie Francesco Nullo, a także tablice upamiętniające dwóch innych powstańców poległych w bitwie pod Krzykawką. Prace zostały zrealizowane przez Gminę Olkusz na podstawie porozumienia z Wojewodą Małopolskim w sprawie powierzenia zadań dotyczących utrzymania grobów i cmentarzy wojennych znajdujących się na terenie Gminy Olkusz. Przed czterema laty na zlecenie władz miasta zostało zrealizowane zadanie „Kompleksowe zagospodarowanie terenu wokół stawu przy ul. Nullo (wraz z terenem Starego Cmentarza)”. W ramach prac na terenie Starego Cmentarza powstało oświetlenie parkowe. Aby ułatwić zwiedzanie nekropolii, zostały wykonane alejki z kamienia łupanego. Przeprowadzono także remont kamiennych murów cmentarnych. Poza tym przy bocznym wejściu na cmentarz została ustawiona tablica z planem nekropolii, na którym zostały zaznaczone groby zasłużonych olkuszan oraz pomniki. Opis tablicy został wykonany także w piśmie Braila. Została również opracowana i wydana drukiem ulotka z historią i planem Starego Cmentarza.

Skip to content