Kryta pływalnia w Olkuszu coraz bliżej!

W ubiegły wtorek Rada Miejska w Olkuszu przyjęła zmiany do budżetu Miasta i Gminy Olkusz. Jedną z najważniejszych nowości zaproponowanych przez burmistrza Romana Piaśnika do realizacji już w tym roku jest nowe zadanie, polegające na opracowaniu dokumentacji niezbędnej do budowy wielofunkcyjnej krytej pływalni w Olkuszu.

– Wykonujemy pierwszy, a więc najważniejszy krok w budowie parku wodnego, tak oczekiwanego przez naszych Mieszkańców. Olkusz potrzebuje nowoczesnego basenu, który będzie służył wszystkim, także uczniom w ramach zajęć prowadzonych przez szkoły. Możemy w końcu rozpocząć prace nad dokumentacją, określając – w gronie specjalistów i w konsultacji z Mieszkańcami – pełną funkcjonalność obiektu. Potem podejmiemy kolejne kroki – także w zakresie pozyskania dofinansowania na budowę – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Burmistrz wskazuje, że nowy obiekt powinien odpowiadać różnorodnym indywidualnym preferencjom Mieszkańców. Wielbiciele pływania będą więc mogli korzystać z wydzielonego basenu sportowego, przystosowanego do organizacji profesjonalnych zawodów sportowych, jak również basenu rekreacyjnego z wyznaczonymi torami do nauki pływania. Planowana jest strefa z urządzeniami zabawowymi dla dzieci, a także miejsce dla maluszków, w tym niemowląt. Przyjemny wypoczynek zapewni jacuzzi, a szukający większych wrażeń będą mogli skorzystać z dużej zjeżdżalni. Ofertę obiektu uzupełnią osobne strefy: saun i wspinaczkowa. Całości dopełni kawiarnia, w której będzie można zregenerować siły po aktywnym wypoczynku, bądź poczekać na dziecko biorące udział w zajęciach na pływalni. Koszty utrzymania obiektu będą zredukowane dzięki zastosowaniu instalacji źródeł energii odnawialnej.

Dokładnie przemyślano również lokalizację pływalni przy ul. Rabsztyńskiej w Olkuszu. Bezpośrednie sąsiedztwo istniejącej hali sportowo-widowiskowej z zapleczem noclegowym, a także nieduża odległość do centrum miasta, będą stanowiły dodatkową zachętę dla amatorów sportów wodnych odwiedzających Olkusz. Konstrukcja obiektu uwzględni uwarunkowania terenu – zarówno pod kątem dostępności do miejsc postojowych i dróg publicznych, jak również warunków hydrogeologicznych.

Najpierw władze gminy planują przeprowadzenie badań geotechnicznych terenu, gdzie jest planowana lokalizacja parku wodnego. Jeżeli na tym etapie zaistnieją uzasadnione wątpliwości dotyczące możliwości budowy pływalni, zostanie wskazana inna lokalizacja. Dotychczasowe ustalenia są natomiast optymistyczne. Pobliski teren jest już ponadto zagospodarowany, a wolnymi gruntami przy ul. Rabsztyńskiej ciągle są zainteresowani nowi potencjalni inwestorzy.

– W Parku Czarna Góra dobiega końca budowa tężni solankowej. Zaawansowane są też prace związane z budową obiektu wielofunkcyjnego, dlatego to najwyższy czas, by dobrze przygotować się do kolejnego zadania, które przyniesie wiele radości Mieszkańcom w każdym wieku. Srebrne Miasto już teraz ma bardzo bogatą ofertę sportowo-rekreacyjną, z różnorodnymi i atrakcyjnymi możliwościami spędzania czasu wolnego, a budowa nowego parku wodnego dodatkowo tę ofertę uzupełni. Przed nami  dużo pracy, ale jesteśmy mocno zmotywowani do tego, żeby taki obiekt powstał w naszym mieście. Musimy też pozyskać dofinansowanie na ten cel. Przeprowadziłem już wiele obiecujących rozmów w kontekście sfinansowania tej inwestycji, jednak konkretne starania będziemy mogli podjąć po opracowaniu dokumentacji. Dlatego dziękuję wszystkim, którzy wspierają ten projekt i liczę, że niebawem będziemy mogli ogłaszać kolejne dobre wiadomości – podsumowuje Roman Piaśnik, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

fot. przykładowa pływalnia