Dotacje na olkuski sport

W Gminie Olkusz został rozstrzygnięty konkurs ofert dotyczący realizacji zadania „Wspieranie rozwoju sportu w 2024 roku”. Łącznie na wsparcie rozwoju lokalnych klubów sportowych władze miasta przyznały 600 tysięcy złotych. Środki rozdzielono pomiędzy 19 klubów i sekcji sportowych.

– Konsekwentnie rozwijamy bazę sportową. Sama rewitalizacja Parku Czarna Góra w Olkuszu to inwestycja o wartości 14,4 mln złotych, zrealizowana w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji. Równie dużą uwagę przykładamy do wspierania różnych dyscyplin sportu, które uprawiają nasi Mieszkańcy. Dlatego rokrocznie ogłaszamy konkursy ofert na udzielenie dotacji celowych na wspieranie rozwoju sportu – mówi Roman Piaśnik, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

Zgodnie z regulaminem konkursu, przy ocenie ofert składanych przez kluby brane były pod uwagę m.in. poziom sportowy określony poprzez miejsce zajmowane przez klub w systemie rozgrywek ligowych lub miejscami zajętymi przez zawodników w mistrzostwach Świata, Europy i Polski, a także liczba zawodników, którzy trenują w klubie. Dotacje, rozdzielane w ramach konkursu, kluby mogą przeznaczyć na realizację programów szkolenia sportowego, zakup sprzętu sportowego, pokrycie kosztów organizowania zawodów sportowych lub uczestnictwa w tych zawodach, pokrycie kosztów korzystania z obiektów sportowych dla celów szkolenia sportowego, a także sfinansowanie wynagrodzenia kadry szkoleniowej.

W tym roku dotacje na „Wspieranie rozwoju sportu w 2024 roku” zostały rozdzielone w następujący sposób: Stowarzyszenie Piłki Ręcznej Olkusz (piłka ręczna) – 200.000,00 zł, KS OLKUSZ w Olkuszu (piłka nożna), – 72.000,00 zł, LKS SPÓJNIA Osiek – Zimnodół – Zawada (piłka nożna) – 72.000,00 zł, OKS SŁOWIK w Olkuszu (piłka nożna) – 49.000,00 zł, UKS KORONA Olkusz (akrobatyka sportowa) – 45.000,00 zł, UKS OMEGA Olkusz (pływanie) – 41.500,00 zł, LKS BŁYSK w Zedermanie (piłka nożna) – 30.000,00 zł, LKS KŁOS w Olkuszu (modelarstwo) – 16.000,00 zł, LKS KŁOS w Olkuszu (lekka atletyka) – 15.000,00 zł, LKS KŁOS w Olkuszu (tenis stołowy) – 12.000,00 zł, KS OLKUSZ w Olkuszu (lekka atletyka) – 12.000,00 zł, Jurajski Klub OYAMA Karate w Olkuszu (oyama karate) – 7.000,00 zł, Stowarzyszenie Akademia Piłkarska Srebrni (piłka nożna) – 6.000,00 zł, MUKS ILKUS w Olkuszu (lekka atletyka) – 4.500,00 zł, KS FLIKA (taniec) – 4.000,00 zł, UKS TRÓJKA w Olkuszu (piłka siatkowa) – 4.000,00 zł, UKS Akademia Piłkarska CHAMPIONS Olkusz (piłka nożna) – 4.000,00 zł, LKS LEŚNIK Gorenice (piłka nożna) – 4.000,00 zł oraz Stowarzyszenie PROMEDIS (nordic walking) – 2.000,00 zł.

Nie bez znaczenia jest również dostępność na preferencyjnych warunkach gminnych obiektów sportowych dla lokalnych sportowców. Są one udostępniane nieodpłatnie bądź za symboliczne kwoty, co pozwala zaoszczędzić klubom sportowym na wynajmie boisk lub hali sportowej kwotę sięgającą łącznie nawet kilkaset tysięcy złotych rocznie.

Warto nadmienić, że poza dotacjami dla olkuskich klubów sportowych w ramach konkursu „Wspieranie rozwoju sportu w 2024 roku”, władze miasta rokrocznie pomagają finansowo i organizacyjnie w realizacji wydarzeń sportowych organizowanych przez poszczególne kluby i związki sportowe. Największym wydarzeniem sportowym 2023 roku były PZLA Mistrzostwa Polski w biegu na 10 000 metrów. Na bieżni lekkoatletycznej na Czarnej Górze o medale walczyli najlepsi biegacze z całego kraju. Na stałe do kalendarza sportowego wpisał się także Olkuski Bieg Uliczny „Srebrna Dziesiątka”.  W ubiegłorocznej, szóstej edycji tej popularnej imprezy sportowej, wzięło udział 236 zawodników.