Inwestujemy w przyszłość młodych Olkuszanek i Olkuszan

Priorytetem mojej kadencji było, aby cała Gmina Olkusz stała się miejscem rozwoju dzieci i młodzieży – zarówno w mieście, jak i w sołectwach. Doskonale rozumiem rodziców, dla których inwestycja w edukację oraz kompetencje przyszłości, to priorytet w wychowaniu dzieci. Pracuję po to, żeby mieli oni wsparcie w samorządzie. Mimo wielu kontrowersyjnych rozwiązań w dziedzinie edukacji na szczeblu państwowym i braku wystarczającego wsparcia dla samorządów w całym kraju, dzisiaj mogę powiedzieć, że mimo tego daliśmy radę jako lokalna wspólnota. Lista inwestycji w infrastrukturę szkolną oraz dodatkowe zajęcia dla uczniów jest imponująca, co cieszy nie tylko mnie, ale przede wszystkim rodziców i ich dzieci.

Nie likwidujemy, a budujemy

Gdy obejmowałem urząd Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz niemal na każdym kroku słyszałem, że budżet na edukację się nie spina, dlatego trzeba zamknąć szkoły w małych miejscowościach, bo w przeciwnym razie cały system się zawali. Tego typu “rad” udzielali mi różni politycy także w ostatnich latach. Nie tylko nie zamknąłem żadnej szkoły, ale otworzyłem oddziały przedszkolne przy każdej ze szkół podstawowych i wybudowałem dwa przedszkola: w Zedermanie (za kilka dni otwarcie) i w Osieku (prace zmierzają ku końcowi).

Głęboko wierzę, że najmłodsze pokolenia zasługują na naszą pełną uwagę i poświęcenie. To od nich będzie kiedyś zależała przyszłość naszego miasta. Z tego przekonania płynęło moje zaangażowanie w rozbudowę infrastruktury szkolnej oraz oferty zajęć dodatkowych.

Rozwijamy talenty najzdolniejszych, pomagamy potrzebującym wsparcia

W moim odczuciu szkoła powinna jednocześnie dbać o rozwój uczniów wybitnie zdolnych oraz poświęcać czas i uwagę tym, którzy wymagają szczególnej pomocy. Chcę, żeby szansę na lepszy start w dorosłość dostał każdy, bez względu na możliwości finansowe rodziny.

Dzięki skutecznie pozyskanym funduszom europejskim i krajowym dzieci oraz młodzież z naszej gminy uczestniczą w atrakcyjnych zajęciach, organizowanych w nowoczesnych salach lekcyjnych i gabinetach specjalistycznych. Na rozwój najmłodszego pokolenia poprzez zajęcia dodatkowe dla uczniów zdolnych, wyrównawcze i specjalistyczne (w tym zajęcia z logopedą), przeznaczyliśmy blisko 9 mln złotych, pozyskanych ze źródeł zewnętrznych.

Te niewątpliwe sukcesy nie byłyby możliwe, gdyby nie zaangażowanie społeczności szkolnych, dyrektorów i wszystkich pracowników. Dzięki tak dobrej współpracy całego środowiska, efekty mogą cieszyć nas wszystkich.

Naszą dumą jest udział olkuskiej młodzieży w programach międzynarodowych, w tym w programie Erasmus+. Regularne wizyty mieszkańców z całej Europy to dla naszych dzieci szansa na poznanie innych kultur oraz szlifowanie umiejętności językowych. Wielu naszych młodych mieszkańców dzięki programowi mogło pierwszy raz w życiu wyjechać za granicę.

Infrastruktura szkolna

Szkoły i przedszkola w Mieście i Gminie Olkusz zarządzane są przez kompetentną i zaangażowaną kadrę: poczynając od dyrektorów, przez wszystkich nauczycieli, po pracowników administracji i obsługi. W każdej jednostce tworzą oni doskonale funkcjonujący organizm, u którego podstaw jest dobro każdego ucznia. Zawsze uważałem, że misja nauczycieli będzie łatwiejsza do wypełnienia, jeśli stworzy się ku temu odpowiednie warunki. Dlatego tak wiele uwagi poświęcam rozwojowi infrastruktury, będącej do dyspozycji szkolnej społeczności. Ostatnie lata to wydatki inwestycyjne i zakupy sięgające 34 mln złotych. Te środki zostały dobrze wykorzystane, otwierając przed naszymi dziećmi i wnukami nowe szanse i pozwalając wykorzystać ich pełen potencjał do rozwoju.

Dzieci i młodzież są naszą dumą, a sukcesy uczniów olkuskich szkół podstawowych doskonale świadczą o tym, że edukacja w Olkuszu stoi na wysokim poziomie – pozwala wydobyć najlepsze cechy i umiejętności, tak potrzebne w kolejnych etapach nauki i w dorosłym życiu.

Inwestycje w edukację to proces, który nigdy się nie kończy, gdyż zawsze będzie coś nowego do zrobienia. Sukcesy przychodzą – podobnie jak w nauce – w wyniku ciężkiej pracy, wytrwałości i wyrzeczenia się drogi na skróty, która tak często kusi. Mnie największą satysfakcję w procesie edukacji przynoszą sukcesy uczniów – także i te na arenie ogólnopolskiej. Dziękuję wszystkim, którzy dokładają do nich swoją cegiełkę.

WYBRANE INWESTYCJE W OBRĘBIE SZKÓŁ PODSTAWOWYCH I PRZEDSZKOLI, DLA KTÓRYCH ORGANEM PROWADZĄCYM JEST GMINA OLKUSZ

Szkoła Podstawowa Nr 1

• Budowa boiska wielofunkcyjnego, siłowni zewnętrznej i zaplecza parkingowego – 864 183,00 zł

Zespół Szkolno-Przedszkolny Integracyjny Nr 1