Gmina Olkusz w latach 2018-2023​

Szanowni Państwo, Mieszkańcy Miasta i Gminy Olkusz

Dobiega końca kadencja, podczas której – dzięki Państwa życzliwości i zaufaniu – miałem zaszczyt pełnić funkcję Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz. Był to czas bardzo intensywnej pracy i pełen wyzwań – niespotykanych dotychczas w ponad 30-letniej historii samorządowej Polski. Mierzyliśmy się z wszystkimi konsekwencjami pandemii koronawirusa, a potem wojny w Ukrainie: galopującymi wzrostami cen podstawowych produktów, energii i innych usług, co każdy z nas odczuł także na własnym domowym budżecie. Często zmieniające się prawo, zwłaszcza podatkowe, było kolejnym czynnikiem, który znacząco wpływał na nasze bieżące decyzje, o czym najwięcej mogą dziś powiedzieć lokalni przedsiębiorcy.

Mimo wskazanych wyżej trudności, dokładałem w ostatnich latach wszelkich starań, by nie zawieść pokładanych we mnie oczekiwań. Wspólnie z zespołem ambitnych i kreatywnych ludzi stale szukaliśmy rozwiązań, a nie wymówek, dzięki czemu nasze Miasto i Gmina mogły się dobrze rozwijać, a setki zrealizowanych inicjatyw służą dziś mieszkańcom.

W najbliższych tygodniach będę chciał poddać je Państwa ocenie. Przedstawię najważniejsze osiągnięcia naszej Gminy w kończącej się powoli kadencji, aby każdy z Państwa miał dostęp do rzetelnej informacji. Przez lata sprawowania urzędu burmistrza priorytetem dla mnie była komunikacja z Mieszkańcami oraz bieżący komentarz dotyczący najważniejszych tematów dla Olkuszanek i Olkuszan. Regularnie informowałem o przyczynach moich decyzji i postępach w pracach nad zadaniami, jakich się podjęliśmy – tak pod kątem rozwoju infrastruktury, jak również pod względem inwestycji w to, co mamy najcenniejszego, czyli w lepsze życie i rozwój Mieszkanek i Mieszkańców naszej Gminy w każdym wieku – od najmłodszych, po seniorów.

Jest o czym mówić, gdyż na przestrzeni ostatnich lat nasza Mała Ojczyzna nieprawdopodobnie się zmieniła, co doceniają przede wszystkim Mieszkańcy, jak również turyści, odwiedzający nasze piękne miasto. Swoje podsumowanie podzielę na bloki tematyczne, by zwrócić Państwa uwagę na różne aspekty mojej aktywności w ostatnich latach. Gorąco zachęcam do lektury – na łamach “Przeglądu Olkuskiego” oraz na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu, gdzie znajdą Państwo wyczerpujące sprawozdanie z mojej pracy na rzecz naszej gminy.

Roman Piaśnik

Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz

INWESTUJEMY W PRZYSZŁOŚĆ MŁODYCH OLKUSZANEK I OLKUSZAN

Priorytetem mojej kadencji było, aby cała Gmina Olkusz stała się miejscem rozwoju dzieci i młodzieży – zarówno w mieście, jak i w sołectwach. Doskonale rozumiem rodziców, dla których inwestycja w edukację oraz kompetencje przyszłości, to priorytet w wychowaniu dzieci. Pracuję po to, żeby mieli oni wsparcie w samorządzie. Mimo wielu kontrowersyjnych rozwiązań w dziedzinie edukacji na szczeblu państwowym i braku wystarczającego wsparcia dla samorządów w całym kraju, dzisiaj mogę powiedzieć, że mimo tego daliśmy radę jako lokalna wspólnota. Lista inwestycji w infrastrukturę szkolną oraz dodatkowe zajęcia dla uczniów jest imponująca, co cieszy nie tylko mnie, ale przede wszystkim rodziców i ich dzieci.

Aktywne sołectwa impulsem do rozwoju Gminy Olkusz

Na naszych oczach dokonuje się zmiana preferencji wielu ludzi, którzy opuszczają centra miast, by zamieszkać w jego granicach lub na terenach wiejskich. To zjawisko, przez socjologów nazwane suburbanizacją, obserwujemy także w naszej Gminie. Sprawując funkcję burmistrza szukałem możliwości, by na ten proces właściwie odpowiedzieć, otwierając nasze sołectwa na nowe możliwości zabudowy i rozwoju gospodarczego. Z perspektywy czasu wiem, że była to właściwa decyzja.

Olkusz – miasto pełne atrakcji i dobre do życia

Olkusz jest miastem o niepowtarzalnym klimacie. Nie ma w nim zgiełku dużych metropolii, a jednocześnie oferuje wiele atrakcyjnych możliwości spędzania wolnego czasu oraz poczucie wspólnoty, niespotykane w dużych miejscowościach. Ciągle się rozwija, otwierając przed swoimi Mieszkańcami nowe perspektywy. Budowa atrakcyjnego do zamieszkania miasta to długotrwały proces, którego efekty widzimy już teraz niemal na każdym osiedlu. Na zmiany otoczenia wpływamy my wszyscy. Nowe domy jednorodzinne i osiedla wielorodzinne to dla mnie dowód, że Mieszkańcy chcą wiązać się ze Srebrnym Miastem. Swoją rolę jako burmistrza rozwijającego się Olkusza, dostrzegam w tym, by wzmacniać mocne strony naszej małej ojczyzny, jednocześnie dążąc do nieustannej poprawy w tych aspektach, w których zaległości sięgały nieraz dziesiątek lat.

MIASTO I GMINA OLKUSZ - NASZA WSPÓLNA SPRAWA

Z imponującej listy inwestycji i projektów możemy być wszyscy naprawdę dumni. Każdego dnia w Urzędzie Miasta i Gminy w Olkuszu oraz w jednostkach podległych pracowaliśmy nad tym, by budować dobrą przestrzeń do życia. Realizacja wielu tysięcy spraw dała wyraźne efekty: nasza Mała Ojczyzna stała się atrakcyjna, estetyczna i otwarta na potrzeby Mieszkańców.