Obchody 80. rocznicy Powstania Warszawskiego

Od dźwięku syren alarmowych, które rozbrzmiały o godzinie 17.00, czyli godzinie „W” rozpoczęły się 1 sierpnia na olkuskim Starym Cmentarzu uroczystości upamiętniające 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Uczestników uroczystości, czyli przedstawicieli władz samorządowych, organizacji społecznych, kombatantów i mieszkańców powitał w imieniu organizatorów Konrad Kulig, prezes olkuskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Następnie na miejsce uroczystości wmaszerowała kompania honorowa 6. Brygady Powietrznodesantowej im. gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego z Krakowa. W skład Asysty Honorowej wchodzili także muzycy z Orkiestry Wojskowej z Rzeszowa. Dokładnie o godzinie 17.00 rozległy się syreny alarmowe i zebrani minutą ciszy uczcili pamięć poległych powstańców i mieszkańców stolicy.

– Dziś z obawą obserwujemy rosnące napięcie między państwami na całym świecie, w tym wojnę w Ukrainie. Te wydarzenia wyraźnie uświadamiają nam, jak ważne dla obywateli kraju jest poczucie wolności we własnym kraju. Że są to wartości, o które trzeba codziennie dbać – mówił wiceburmistrz Olkusza Dariusz Murawski.

Po Apelu Pamięci, jaki odczytał oficer 6. Brygady Powietrznodesantowej, żołnierze oddali salwę honorową. Uczestnicy uroczystości swoją pamięć o Powstańcach okazali również złożeniem wieńców i wiązanek kwiatów. Na zakończenie prowadzący uroczystość Konrad Kulig poprosił zebranych o krótką modlitwę w intencji poległych i pomordowanych.

Symboliczny obelisk Powstania Warszawskiego na olkuskim Starym Cmentarzu został ustawiony w 2009 roku przez olkuskich harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej. Inicjatorem ustawienia pomnika był druh Ryszard Kowal – Honorowy Obywatel Olkusza, który rokrocznie bierze udział w uroczystościach upamiętniających rocznice wybuchu Powstania Warszawskiego.

Uroczystość zorganizowali: Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej koło Olkusz, Hufiec Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej w Olkuszu przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olkuszu. Patronat medialny nad wydarzeniem objęła Gazeta Olkuska i Przegląd Olkuski.