Szukaj

84. rocznica Krwawej Środy

Dzisiaj olkuszanie uczcili 84. rocznicę Krwawej Środy, czyli dramatycznego wydarzenia, jakie miało miejsce 31 lipca 1940 roku. Z tej okazji kwiaty i znicze pod płytą pamiątkową na olkuskim rynku złożyli: Burmistrz Olkusza Roman Piaśnik oraz wiceburmistrz Dariusz Murawski i Sebastian Tomsia, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej. Wieńce i wiązanki kwiatów złożyli także przedstawiciele olkuskich organizacji kombatanckich i społecznych.

Pamiątkowa tablica na olkuskim rynku upamiętniająca to tragiczne wydarzenie została odsłonięta 31 lipca 1982 roku podczas obchodów 42. rocznicy Krwawej Środy. Płytę na rynku odsłonili: Gertruda Kulawik, wdowa po zamordowanym 16 lipca 1940 roku Wawrzyńcu Kulawiku wraz z córką Stanisławą Jasicą, syn zamordowanego Teofila Jurczyka oraz druh Henryk Gręda. Tego dnia na Skwerze, czyli dawnym Rynku Czarnogórskim, odsłonięto obelisk z pamiątkową tablicą.

Krwawą Środę poprzedziły wydarzenia, do jakich doszło w nocy z piętnastego na szesnastego lipca 1940 roku, kiedy do położonej na Parczach wilii doktora Juliana Łapińskiego wtargnął włamywacz. Zaskoczony przez zakwaterowanego tam niemieckiego funkcjonariusza oddał w jego kierunku śmiertelny strzał. Niemcy wykorzystali to wydarzenie, jako pretekst do akcji odwetowych.  Szesnastego lipca rozstrzelano na Parczach dwudziestu Polaków, a następnie spalono dom doktora Łapińskiego.

Po dwóch tygodniach doszło do kolejnego aktu terroru. Trzydziestego pierwszego lipca wszyscy mężczyźni – mieszkańcy Olkusza, zarówno Polacy, jak i Żydzi w wieku od piętnastu do pięćdziesięciu pięciu lat zostali przez Niemców brutalnie wywleczeni z domów i spędzeni na rynek oraz inne place miasta. Towarzyszyły temu rewizje mieszkań i pobicia. W panującym tego dnia upale kazano im leżeć przez długie godziny twarzami na bruku i sadystycznie się nad nimi pastwiono. To wydarzenie przeszło do historii, jako „Krwawa Środa”.

Skip to content