Szukaj

Finał konkursu na najlepszą pracę dyplomową związaną z Olkuszem i ziemią olkuską

W czwartek 27 marca w olkuskim magistracie odbył się finał konkursu o nagrodę Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz oraz Fundacji ZGH Bolesław w Bukownie na najlepszą pracę dyplomową związaną z Olkuszem i ziemią olkuską.

W imieniu Romana Piaśnika Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz laureatów i uczestników konkursu oraz zaproszonych gości powitał Marcin Wiercioch, zastępca Burmistrza do spraw społecznych i zarazem przewodniczący Kapituły Konkursu. Pogratulował wszystkim uczestnikom, podkreślił wysoki poziom prac, pytał uczestników o motywację podjęcia tematu i krótko przypomniał zasady konkursu. Na konkurs można było nadsyłać prace dyplomowe poruszające zagadnienia związane z historią, zabytkami, atrakcjami turystycznymi oraz promocją Gminy Olkusz i ziemi olkuskiej, a także promujących lokalną kulturę, turystykę, sport, oświatę, gospodarkę przestrzenną, architekturę oraz inne dyscypliny i obszary ważne dla rozwoju miasta.

Następnie laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody, które wręczali burmistrz Marcin Wiercioch,  Małgorzata Łaskawiec, prezes Zarządu Fundacji Zakładów Górniczo – Hutniczych „Bolesław” oraz członkowie Kapituły. Pierwszą nagrodę otrzymał Konrad Woźniak, absolwent Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie, za pracę „Identyfikacja struktury grodziska Stary Olkusz na podstawie chmury punktów pochodzącej z lotniczego skaningu laserowego”.  Drugą nagrodę otrzymała Marika Kopczyk, absolwentka Uniwersytetu Śląskiego za pracę „Wykorzystanie satelitarnej interferometrii radarowej jako narzędzia do oceny zagrożenia wystąpieniem pogórniczych deformacji powierzchni terenu w planowaniu przestrzennym na terenie miasta i gminy Olkusz”. Trzecią nagrodę otrzymała Justyna Dzida, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego za pracę „Koncepcja zagospodarowania sołectwa Rabsztyn w gminie Olkusz”. W kategorii specjalnej prac dotyczących historii górnictwa i hutnictwa ziemi olkuskiej nagrodę otrzymała Karolina Wilk, absolwentka Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie za pracę „Analiza możliwości zagospodarowania złóż rud cynku i ołowiu w świetle gospodarki przestrzennej w rejonie olkuskim”. Następnie laureaci przedstawili krótkie prezentacje multimedialne przybliżające tematykę swoich prac.

Dyplomy za udział w konkursie wraz z materiałami promocyjnymi Olkusza i Fundacji ZGH „Bolesław” otrzymali także pozostali uczestnicy konkursu, którzy wzięli udział w finale, czyli Patrycja Żyła, absolwentka Politechniki Świętokrzyskiej, autorka pracy „Centrum rozwoju i nauki „Krainy Białej Przemszy” w Bolesławiu” oraz Aleksandra Stryczek, absolwentka Uniwersytetu Ignatianum w Krakowie, autorka pracy „Działalność Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu na rzecz animacji i organizacji lokalnego życia kulturalnego”.  Upominki w postaci materiałów promocyjnych Olkusza i Fundacji ZGH „Bolesław” otrzymały także dr inż. Slávka Gałaś – adiunkt w Katedrze Analiz Środowiskowych, Kartografii i Geologii Gospodarczej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, która była promotorką pracy Karoliny Wilk oraz dr hab. Agnieszka Czajka – adiunkt w Instytucie Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, która była promotorką pracy Mariki Kopczyk. Po prezentacjach krótko o samym konkursie i nadesłanych pracach mówiła także Małgorzata Łaskawiec, prezes Zarządu Fundacji Zakładów Górniczo – Hutniczych „Bolesław”, która była współorganizatorem konkursu.

Po części oficjalnej i wspólnej fotografii uczestnicy spotkania mieli okazję obejrzeć wystawę „Przemysł ziemi olkuskiej na starej fotografii” opracowaną przez Fundację ZGH Bolesław, jaka jest prezentowana w olkuskim magistracie. Następnie laureaci i uczestnicy konkursu zwiedzili z przewodnikiem ekspozycję Podziemny Olkusz.

Przypomnijmy, że konkurs został ogłoszony w grudniu 2022 roku. Informacje o konkursie zostały rozesłane do wszystkich uczelni wyższych na terenie województw małopolskiego i śląskiego oraz większości uczelni w Polsce. Był to pierwszy taki konkurs na terenie powiatu olkuskiego i są plany, aby był kontynuowany. Jednym z jego celów było zachęcenie studentów i pracowników dydaktycznych wyższych uczelni do szerszego podejmowania w pracach dyplomowych tematyki rozwoju gospodarczego, społecznego, kulturowego Olkusza i ziemi olkuskiej.

Przejdź do treści