Gmina Olkusz uzyskała dofinansowanie z programu Fundusze Europejskie dla Małopolski 2021-2027 na projekt Wyposażenie Straży Miejskiej w Olkuszu w wysokości 436.427,21 zł.

Głównym celem projektu jest wsparcie gminy w transformacji energetycznej oraz wdrażaniu Programu Ochrony Powietrza dla województwa małopolskiego, który dotyczy ograniczenia emisji i zanieczyszczenia stężeń pyłu PM10 i PM2,5, benzo(a)pirenu oraz dwutlenku azotu, a także ograniczenie emisji CO2.  Przedmiotem zadania są działania mające na celu wsparcie realizacji działań będących w zakresie zadań straży gminnej. Zakres wsparcia będzie skierowany na wzmocnienie potencjału straży gminnej w ramach prowadzonych działań z przestrzegania przepisów ochrony środowiska. W ramach zadania zatrudniony zostanie nowy strażnik gminny, który zostanie skierowany wyłącznie do prowadzenia kontroli w zakresie przestrzegania przepisów dotyczących ochrony środowiska, w tym ochrony powietrza. Dodatkowo zostanie zakupiony pojazd spełniający wymogi ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych na potrzeby prowadzenia kontroli wraz ze stacją ładowania pojazdu elektrycznego. Pojazd będzie wykorzystywany przez Straż Miejską w Olkuszu na potrzeby prowadzenia kontroli w zakresie przestrzegania przepisów dotyczących ochrony środowiska.

Elementy dofinansowane w ramach projektu będą wykorzystywane wyłącznie do zapewnienia przestrzegania przepisów w zakresie ochrony środowiska z priorytetowym potraktowaniem przepisów dotyczących ochrony powietrza.

Wartość projektu: 513.443,78 zł

Wartość dofinansowania: 436.427,21 zł

Czas realizacji projektu: 31.07.2027 r.