Dzieci z ukraińskiego Niżyna w Olkuszu

Z partnerską wizytą w Srebrnym Mieście przebywa kilkunastoosobowa grupa uczniów z ukraińskiego miasta Niżyn. W olkuskim magistracie odbyło się spotkanie naszych ukraińskich gości z burmistrzem Romanem Piaśnikiem.

– Chciałbym przekazać wyrazy uznania dla Was, Waszych rodzin i całej Ukrainy, za bohaterską obronę przed rosyjskim najeźdźcą. Jestem przekonany, że z taką determinacją tę wojnę Ukraina wygra. Wiedzcie również, że zawsze będziecie u nas mile widziani – mówił burmistrz Roman Piaśnik.

W spotkaniu wzięli Genowefa Bugajska – prezes olkuskiego stowarzyszenia Miasta Partnerskie, które koordynuje realizację projektu „Ferie od wojny  – Olkusz na wakacje” realizowanego w ramach partnerstwa miast oraz dr Mateusz Kamionka z olkuskiego Stowarzyszenia SIMO. Dzięki współpracy tych podmiotów udało się zorganizować pobyt dzieci z Ukrainy w Olkuszu. Wizyta ukraińskiej młodzieży jest możliwa również dzięki zbiórce finansów, która odbyła się w innym mieście partnerskim Olkusza, czyli niemieckim Schwalbach am Taunus.

Dzieci będą przebywały w Olkuszu do czwartku 8 sierpnia. Przez tydzień będą mieli okazję poznać atrakcje turystyczne Olkusza i okolicy oraz wziąć udział w ciekawych zajęciach przygotowanych przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu i Stowarzyszenie „Miasta Partnerskie”.  Zwiedzą ekspozycję Podziemny Olkusz, a potem otrzymają zestawy materiałów promujących atrakcje turystyczne Olkusza, w tym ulotki w języku ukraińskim, jakie zostały wydane przez olkuski magistrat. W sobotę wezmą udział w pieszej wycieczce do zamku Rabsztyn, gdzie poza zwiedzaniem będą mogli wziąć udział w akcji „Wojowie słowiańscy na zamku”. Na zakończenie zaplanowano ognisko i kiełbaski. W niedzielę nasi ukraińscy goście będą aktywnie wypoczywać w ośrodku „Czarna Góra”. Na poniedziałek zaplanowano wycieczkę do Krakowa. Z kolei we wtorek wezmą udział w wakacyjnych zajęciach w olkuskim Domu Kultury, a wieczorem będzie spotkanie zorganizowane przez Stowarzyszenie Zederman. W środę planowane jest zwiedzanie olkuskich muzeów oraz wycieczka na Pustynię Błędowską. Po tygodniu pełnym wrażeń, w przyszły czwartek, dzieci z Ukrainy wracają do swoich domów.

Przypomnijmy, że w marcu ubiegłego roku olkuscy radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie nawiązania współpracy partnerskiej z ukraińskim miastem Niżyn. Pierwsza wizyta dzieci z Niżyna w Olkuszu odbyła się w maju 2023 roku.