Letni Festiwal Organowy

W piątek 12 lipca rozpoczął się Letni Festiwal Organowy „Organy Srebrnego Miasta 2024” pod honorowym patronatem Romana Piaśnika, Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz. Muzyczna uczta trwała do niedzieli 14 lipca.

Jako pierwszy gości powitał proboszcz Mieczysław Miarka, następnie głos zabrała Lidia Kalecińska, Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla, a oficjalnego otwarcia festiwalu dokonał Roman Piaśnik, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

– Jestem dumny, że mogłem po raz kolejny wesprzeć tak wspaniałą inicjatywę, która porusza serca i naszą wrażliwość. Dziękuję organizatorom za niesłabnącą chęć do sławienia organów Hummla, księdzu prałatowi za otwartość na współpracę, a artystom za mistrzowskie prezentacje – mówił burmistrz Roman Piaśnik.

Każdy z koncertów poprzedzała prelekcja Dyrektora Artystycznego Festiwalu dr hab. Krzysztofa Urbaniaka opowiadająca historię budowy olkuskich organów ze wszystkimi smaczkami i ciekawostkami – „Kalendarium budowy organów Hansa Hummla 1622-1631”.

Pierwszego dnia wysłuchaliśmy koncertu organowego Macieja Semli, laureata prestiżowej Olkuskiej Nagrody Artystycznej. Była to muzyczna podróż od północy po południe, od szesnastego do początku osiemnastego wieku. Zabrzmiały utwory Dietricha Buxtehude, Jana Pieterszoona Sweelincka, Hansa Leo Hasslera Samuela Scheidta oraz Heinricha Scheidemanna.

Drugiego dnia grali dla nas niezwykle utalentowani muzycy – Kamilla Lévai i Paweł Michalik kompozycje: Johanna Jakoba Frobergera, Franza Tundera, Hugo Distlera, Jana Pieterszoona Sweelincka, Heinricha Scheidemanna, Christiana Erbacha i Matthiasa Weckmanna.

Podczas trzeciego, najdłuższego koncertu prof. Marek Stefański, wirtuoz organów, zaprezentował improwizację polifoniczną Bogurodzicy, kompozycje Mikołaja z Krakowa, Johanna Heinricha Buttstetta oraz Tabulatury: Klasztoru Św. Ducha w Krakowie i Jana z Lublina.

Mamy dobrą wiadomość dla wielbicieli historycznych organów – ukazała się właśnie monografia Die Orgel der Pfarrkirche in Olkusz. Hans Hummel und seine Schule / Organy fary olkuskiej. Hans Hummel i jego szkoła pod redakcją Krzysztofa Urbaniaka (dwujęzyczne teksty) wyd. Ortus musikverlag.

Organizatorami festiwalu są: Stowarzyszenie na Rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla oraz bazylika pod wezwaniem świętego Andrzeja Apostoła w Olkuszu przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olkuszu.