Burmistrz Roman Piaśnik odznaczony za zasługi dla samorządu terytorialnego

W środę 3 lipca w Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie burmistrz Roman Piaśnik otrzymał Odznakę Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego, którą – w imieniu ministra spraw wewnętrznych i administracji Tomasza Siemoniaka – wręczył mu wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar. Jest to odznaczenie ustanowione w celu honorowania osób, które swoją działalnością publiczną i samorządową przyczyniają się do rozwoju i umacniania samorządności w Polsce.

– Każdego dnia swojej pracy skupiam się na tym, by nasza Gmina rozwijała się, a Srebrne Miasto stawało się lepszym miejscem dla każdego Mieszkańca. Otrzymane odznaczenie jest dla mnie szczególnym wyróżnieniem, gdyż od lat jestem związany z olkuskim samorządem, a – dzięki zaufaniu Mieszkańców – trzecią kadencję pełnię zaszczytną funkcję burmistrza Miasta i Gminy Olkusz. Dziękuję wszystkim, którzy w tym okresie wspierali mnie i realizowane wspólnie inicjatywy – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Odznaka Honorowa za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego została ustanowiona rozporządzeniem Rady Ministrów z 15 czerwca 2015 roku. Odznaczenia nadawane są przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. To zaszczytne wyróżnienie, które jest nadawane za szczególne zasługi na rzecz samorządu terytorialnego:

• w działalności w organach jednostek samorządu terytorialnego, związkach i stowarzyszeniach jednostek samorządu terytorialnego,
  • związane z wykonywaniem zadań dotyczących samorządu terytorialnego w urzędach administracji publicznej oraz w urzędach organów władzy publicznej,
  • w pracy naukowej i badawczej dotyczącej zagadnień związanych z jego działalnością.

– Ciężka praca samorządowców jest fundamentem, na którym opiera się rozwój naszych lokalnych społeczności. Ich zaangażowanie, determinacja i poświęcenie przynoszą realne korzyści mieszkańcom Małopolski. Gratuluję wszystkim odznaczonym i dziękuję za Wasz nieoceniony wkład i dbałość o dobro wspólne – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Na uroczystości – poza burmistrzem Romanem Piaśnikiem – Odznaki Honorowe za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego wraz z dyplomami otrzymali także Rafał Ficoń, Krystyna Janecka, Józef Kała, Bogusław Kamiński, Stanisław Kaszyk, Paweł Kobielusz, Wojciech Kozak, Jacek Krupa oraz Dariusz Marczewski. W uroczystości uczestniczyli także I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger oraz II wicewojewoda małopolski Ryszard Śmiałek.

Wygląd odznaki jest symboliczny. Na stronie licowej znajduje się wizerunek orła białego – nawiązujący do godła Rzeczpospolitej Polskiej. Ptak ten w swoich szponach trzyma klucze – obrócone piórami do góry i skierowane na zewnątrz – to symbol samorządności. Klucze do bram miasta są pozostałościami historii – momentu, gdy miasta zyskiwały mury obronne i bramy. Pomimo wielowiekowych przemian, jakie dokonały się w organizmach miejskich, symbol ten jest nadal używany. Kiedyś bramy i mury miejskie miały chronić mieszkańców przed napastnikami. Obecnie nie pełnią już tych funkcji, a furty są otwarte na znak gościnności włodarzy.

Odwrotna strona odznaki zawiera napis „LABOR OMNIA VINCIT”, czyli „PRACA WSZYSTKO ZWYCIĘŻA”. Hasło to zostało okolone wieńcem z dwóch stylizowanych, niezwiązanych gałązek wawrzynu – symbol zwycięstwa w równej walce.

Źródło: własne/Małopolski Urząd Wojewódzki

Zdjęcia: Małopolski Urząd Wojewódzki