W związku z podpisaniem przez Gminę Olkusz umowy o udzielenie dotacji na realizację Programu Priorytetowego „Ciepłe Mieszkanie” ze środków udostępnionych Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie przedsięwzięć w ramach ww. Programu.

Termin i sposób składania wniosków:

1. Wnioski należy składać od 2 lipca 2024 r. do 15 lipca 2024 r.
  2. Wniosek wraz z wymaganymi załącznikami należy złożyć:
  3. w formie papierowej na Dziennik Podawczy w Urzędzie Miasta i Gminy w Olkuszu
  4. w formie elektronicznej za pośrednictwem platformy ePUAP, na adres elektronicznej skrzynki podawczej Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu: /il751m3lrx/skrytka
  5. Formularz wniosku dostępny jest w Urzędzie Miasta i Gminy w Olkuszu (pokój nr 326) lub w załącznikach poniżej ogłoszenia o naborze wniosków.

Cel Programu:

Poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji pyłów oraz gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych.

Dla kogo?

1. Dla osób fizycznych, posiadających tytuł prawny do lokalu mieszkalnego znajdującego się w budynku mieszkalnym wielorodzinnym wynikający z:
  • prawa własności,
  • lub ograniczonego prawa rzeczowego, albo
  • najmu lokalu mieszkalnego stanowiącego własność gminy wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu gminy w rozumieniu ustawy z dnia 21 czerwca 2021 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, jeżeli nie wszystkie lokale mieszkalne w tym budynku stanowią własność gminy.
  1. Dla wspólnot mieszkaniowych obejmujących od 3 do 7 lokali mieszkalnych.

Na co?

Dla osób fizycznych:

demontaż nieefektywnych źródeł ciepła na paliwa stałe (tzw. kopciuchów) oraz zakup i montaż źródła ciepła albo podłączenie lokalu mieszkalnego do efektywnego źródła ciepła w budynku, warunkowo:

• zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
  • stolarka okienna i drzwiowa,
  • dokumentacja projektowa,

Dla wspólnot mieszkaniowych:

• demontaż wszystkich nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe w budynku oraz zakup i montaż wspólnego źródła ciepła do celów ogrzewania lub ogrzewania i cwu,
  • zakup i montaż nowej instalacji centralnego ogrzewania i/lub cwu,
  • zakup i montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
  • zakup i montaż ocieplenia przegród budowlanych, okien, drzwi, drzwi/bram garażowych,
  • zakup i montaż mikroinstalacji fotowoltaicznej,
  • dokumentacja: audyt energetyczny, dokumentacja projektowa, ekspertyzy.

Poziomy dofinansowania (nie dotyczy wspólnot):

1. Podstawowy poziom dofinansowania przysługuje osobom, których roczny dochód ze wszystkich źródeł nie przekracza 135 000 zł (brany jest pod uwagę tylko dochód beneficjenta końcowego, a nie w przeliczeniu na członka gospodarstwa domowego).
  2. Podwyższony poziom dofinansowania skierowany jest do osób, których miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego nie przekracza 1 894 zł w gospodarstwie wieloosobowym lub 2 651 zł w gospodarstwie jednoosobowym. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej – przychód roczny nie przekroczył czterdziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.
  3. Najwyższy poziom dofinansowania jest przeznaczony dla osób, których miesięczny dochód na jednego członka gospodarstwa domowego to maksymalnie 1 090 zł w gospodarstwie wieloosobowym albo 1 526 zł w gospodarstwie jednoosobowym. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej – przychód roczny nie przekroczył dwudziestokrotności kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę. Do starania się o najwyższy poziom mają prawo także osoby mające prawo do zasiłku stałego, okresowego, rodzinnego lub opiekuńczego.

Jaka jest wysokość dotacji, którą można uzyskać?

Dla osób fizycznych:

Intensywność dofinansowania dla beneficjentów końcowych uzależniona jest od dochodów beneficjenta lub osób w jego gospodarstwie domowym i ustalona została na poziomie:

Podstawowy poziom dofinansowania – do 30% faktycznie poniesionych kosztów kwalifikowanych Przedsięwzięcia realizowanego przez Beneficjenta końcowego, nie więcej niż 16.500 zł;

Podwyższony poziom dofinansowania – do 60% faktycznie poniesionych kosztów kwalifikowanych Przedsięwzięcia realizowanego przez Beneficjenta końcowego, nie więcej niż 27.500 zł;

Najwyższy poziom dofinansowania – do 90% faktycznie poniesionych kosztów kwalifikowanych Przedsięwzięcia realizowanego przez Beneficjenta końcowego, nie więcej niż 41.000 zł.

Dla wspólnot mieszkaniowych:

Intensywność dofinansowania do 60% kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 375 000 zł (350 000 zł przy wymianie nieefektywnego źródła ciepła, 360 000 zł przy wymianie źródła ciepła z fotowoltaiką, 375 000 zł przy wymianie na pompę ciepła z fotowoltaiką, 150 000 zł przy termomodernizacji bez wymiany źródła ciepła).

UWAGA – WAŻNE!

Data wystawienia pierwszej faktury nie może nastąpić wcześniej niż data zawarcia umowy o dofinansowanie przez Beneficjenta końcowego z Gminą Olkusz.

Dodatkowe informacje można uzyskać w Urzędzie Miasta i Gminy w Olkuszu, w pokoju nr 326 pod nr telefonu 32 62 60 176.

Pobierz informacje o programie i niezbędne dokumenty