Szukaj

Święto Srebra – Dni Olkusza 2024

Już niebawem – w pierwszy weekend czerwca – odbędzie się Święto Srebra – Dni Olkusza 2024. Tradycyjne święto wszystkich Mieszkańców uświetnią swoimi występami znakomite gwiazdy, czyli zespoły Enej i Pectus. Będzie silent disco, czyli cicha dyskoteka, oraz atrakcje towarzyszące, m.in. występy lokalnych artystów, korowód ulicami miasta, wesołe miasteczko, czy pokaz świateł i laserów.

– Serdecznie zapraszam wszystkich Mieszkańców oraz Gości na święto naszego miasta. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy wiele atrakcji i jestem głęboko przekonany, że każdy znajdzie coś dla siebie. Liczę, że będą to dwa dni pełne pozytywnych wrażeń i znakomitej zabawy. Na olkuskim rynku będziemy mogli podziwiać zarówno gwiazdy wielkiego formatu, jak i również młode, lokalne, obiecujące talenty. Chcę serdecznie podziękować sponsorom imprezy, na których zawsze możemy liczyć. To nasze wspólne święto – mówi Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

SOBOTA 1 CZERWCA

Tradycyjnie obchody Święta Srebra – Dni Olkusza rozpoczną się od przemarszu barwnego korowodu ulicami miasta na olkuski rynek. Tam, po oficjalnym otwarciu, nastąpi wręczenie nagród i prezentacja laureatów III Konkursu Tanecznego. Potem rozpoczną się – przewidziane na ten dzień – prezentacje artystyczne.

Część artystyczną zainauguruje pokaz grup pracowni tanecznej Miejskiego Ośrodka Kultury, a następnie na scenie wystąpią podopieczni sekcji wokalnej MOK. Olkuskiej publiczności zaprezentuje się również Klub Sportowy „Flika”. Następnie na scenie pojawią się młodzi wykonawcy, uczniowie olkuskich szkół. Zaprezentują się uczniowie Zespołów Szkół nr 3 i 4 w Olkuszu, a także SP 1, 3 i 5 oraz szkoły w Gorenicach. Tę część imprezy wzbogaci występ Olkuskiej Szkółki Baletowej, a także występ teatru muzycznego „Od początku” działającego w MOK Olkusz oraz olkuskiej pracowni muzyczno-teatralnej Pozytywka.

Wieczorem na scenie wystąpi lokalny zespół Acjaton wykonujący muzyką będącą połączeniem hard rocka, rocka, metalu i gitarowych ballad. Gwiazdą wieczoru będzie znany zespół Enej wykonujący muzykę z pogranicza folku, rocka, ska i punku. Zespół jest laureatem wielu nagród i wyróżnień w ogólnopolskich festiwalach oraz plebiscytach muzycznych i z całą pewnością rozgrzeje olkuską publiczność. Po koncercie, około godziny 22:00, na rynku rozpocznie się silent disco, czyli cicha dyskoteka.

NIEDZIELA 2 CZERWCA

Rozpoczęcie zabawy w drugim dniu Święta Srebra zaplanowano o godzinie 14:00. Jako pierwsi swoje umiejętności artystyczne zaprezentują podopieczni utytułowanej Szkoły Tańca Wena. Po nich rozpoczną się prezentacje artystyczne Ogniska Artystycznego Żaczek w Olkuszu. Po drugim występie tancerzy z Weny zaplanowano interaktywne widowisko dla dzieci z Inspektorem Ogórkiem, zatytułowane „Poznajemy to co jemy”. Potem na scenie pojawią się utalentowani uczniowie olkuskich szkół. Wystąpią uczniowie 1 i 4 LO w Olkuszu, a także ich młodsi koledzy i koleżanki z SP 1, 2 i 10. Po występie podopiecznych ogniska muzycznego „DodiArt” w Olkuszu rozpocznie się koncert zespołu wokalno-instrumentalnego, który działa w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu.

Zwieńczeniem dnia i całego święta będzie koncert zespołu Pectus.  Grupa występuje na polskiej scenie muzycznej od niemal ćwierć wieku, gdyż początki zespołu sięgają 2005 roku. Od tamtej pory Pectus zdobywał kolejne nagrody w konkursach piosenki i festiwalach muzycznych. Szeroką rozpoznawalność artystom przyniosła piosenka „To, co chciałbym Ci dać” oraz nostalgiczny utwór „Barcelona”. Kiedy wybrzmią ostatnie akordy, publiczność zgromadzona na olkuskim rynku będzie mogła podziwiać spektakularny pokaz laserów.

Jak co roku wydarzeniom artystycznym podczas Dni Olkusza będą towarzyszyć zmagania sportowe. W niedzielę 2 czerwca na terenie ośrodka „Czarna Góra” odbędzie się finał „Rodzinnych Rozgrywek Sportowych” organizowanych przez MOSiR.

Organizatorami Święta Srebra Dni Olkusza 2024 są burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Patronat medialny nad wydarzeniem objął Przegląd Olkuski.

 

Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz informuje, że w związku z obchodami Święta Srebra – Dni Olkusza, odbywającymi się w dniach 1-2 czerwca 2024 r., nastąpi całkowite wyłączenie z ruchu samochodowego w obrębie rynku i przylegających ulic w dniach od 29 maja (środa) od godz. 17:00 do 4 czerwca (wtorek) do godz. 7:00.

Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu uruchomi dodatkowe kursy autobusowe, które umożliwią Mieszkańcom Miasta i Gminy Olkusz dogodny przyjazd jak i powrót z koncertów odbywających się w ramach „Święta Srebra”.

Skip to content