Gmina Olkusz pozyskała pomoc finansową z budżetu Województwa Małopolskiego w postaci dotacji celowej w wysokości 25.000 zł  w ramach programu mającego na celu udzielenia wsparcia finansowego dla gmin z terenu województwa małopolskiego w zakresie zaopatrzenia w kompostowniki. Środki te zostaną przeznaczone na zakup 70 sztuk kompostowników dla mieszkańców Gminy Olkusz. Kompostowniki zostały wykonane z materiałów pochodzących z recyklingu, minimalna pojemność kompostownika to 720 L. Kompostowniki zostaną przekazane mieszkańcom na potrzeby własne.

Wyposażenie mieszkańców gminy w przydomowe kompostowniki wpłynie na zwiększenie udziału zagospodarowania odpadów komunalnych u źródła, czyli już w gospodarstwach domowych i efekcie przyczyni się do wzrostu poziomu recyklingu na obszarze gminy.