Po ogłoszeniu w prasie informacji o planowanej budowie parku wodnego przy ul. Rabsztyńskiej w internecie pojawiła się dyskusja, prowokowana głównie przez jedną osobę, starającą się przekonać opinię publiczną o braku zasadności budowy tego obiektu. Wśród pojawiających się argumentów zwróciłem uwagę na dwie kwestie, które mogą wzbudzić Państwa uzasadnione obawy, dlatego chcę je w tym miejscu poruszyć.
Lokalizacja parku wodnego
O tej inwestycji rozmawiałem osobiście ze specjalistami w zakresie projektowania i budowy podobnych obiektów. Przekazałem im całą wiedzę, jaką dziś dysponujemy w zakresie możliwości inwestowania na działkach przyległych do ul. Rabsztyńskiej, także w kontekście potencjalnych skutków likwidacji kopalni ZGH Bolesław. Dziś poruszane przez nas kwestie nie stanowią przeciwwskazań dla budowy aquaparku. Budowę planujemy tak, by cała infrastruktura – także niecki basenowe – umieszczona była nad powierzchnią gruntu. Przed nami jednak proces faktycznego projektowania całej inwestycji, w tym wykonania badań geotechnicznych. Liczę, że dotychczasowe ustalenia się potwierdzą i będziemy mogli bez przeszkód zrealizować tę inwestycję. Zapewniam jednak, że jeśli na etapie projektowania zaistnieją uzasadnione wątpliwości dotyczące możliwości budowy aquaparku przy ul. Rabsztyńskiej, poszukamy dla tej inwestycji innego miejsca.
Warto natomiast dodać, że tam, gdzie dziś planuję budowę parku wodnego, prywatne podmioty już z sukcesem zainwestowały, kolejne planują budowę obiektów handlowych, a Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad będzie przebudowywała pobliskie skrzyżowanie DK94 z ul. Rabsztyńską i Kościuszki na wariant podziemny. Jeżeli zatem podmioty trzecie realizują w tym miejscu inwestycje o wartości setek milionów złotych i wskazywane w przestrzeni publicznej wątpliwości nie budzą ich obaw, to dlaczego Gmina Olkusz nie miałaby wykorzystać dogodnie zlokalizowanych terenów na powstanie tak pożądanego przez Mieszkańców obiektu?
Czy inwestycja w ogóle powstanie?
Podobne pytania zadawano mi na etapie planowania innych ambitnych inwestycji: rewitalizacji Parku Czarna Góra, Dolinki na Os. Młodych, Dawnego Starostwa z ekspozycją Podziemny Olkusz, czy zamku w Rabsztynie. Wątpiący nie wierzyli, że w Olkuszu może powstać obiekt wielofunkcyjny, w którym będzie można zlokalizować m.in. lodowisko w okresie zimowym, a w pozostałych miesiącach boiska do gry w tenisa, siatkówkę czy nawet halę targową. Taki obiekt właśnie powstaje na terenie Parku Czarna Góra. Mam zatem doświadczenie w planowaniu inwestycji o dużej wartości, pozyskiwaniu na nie środków zewnętrznych i późniejszej realizacji. W marcu na sesji Rady Miejskiej w Olkuszu przedstawię radnym projekt zmian w budżecie naszej Gminy na 2024 rok, który uwzględni przygotowanie dokumentacji technicznej parku wodnego – Planu Funkcjonalno-Użytkowego. Zgoda Rady Miejskiej pozwoli nam formalnie wykonać pierwsze kroki ku realizacji tej inwestycji. Czy będą następne? Zależy od chęci i determinacji w kolejnych miesiącach.
Zdaję sobie sprawę z tego, że w obliczu zbliżających się wyborów samorządowych znajdzie się wiele osób, które będą starały się zdyskredytować plan budowy parku wodnego i przekonać mieszkańców, że jest to inwestycja niepotrzebna lub zbyt kosztowna. Głosy polityków nie osłabią mojego zaangażowania, a o postępach w przygotowaniu inwestycji będę Państwa na bieżąco informował.
Z wyrazami szacunku
Roman Piaśnik
Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz