Jak Mieszkać w Olkuszu. Wystawa projektów architektonicznych studentów Wydziału Architektury

W dniu 9 listopada dokonano inauguracji Wystawy architektonicznych projektów studenckich, wykonanych dla Olkusza  na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. Patronów Honorowych Miasto Olkusz i Politechnikę Śląską reprezentowali: Wiceburmistrz Dariusz Murawski oraz Prorektor Politechniki Śląskiej ds. Ogólnych prof. dr hab. inż. Bogusław Łazarz i Prorektor Politechniki Śląskiej ds. Promocji i Infrastruktury dr hab. inż. Tomasz Trawiński, prof. PŚ. Projekty wykonano w ramach przedmiotu Projektowanie Architektoniczne. Projektowanie wielorodzinnych zespołów i budynków mieszkalnych, prowadzonego przez dr. hab. inż. arch. Grzegorza Nawrota, prof. PŚ. i dr. inż. arch. Jana Kubeca.

Obecni byli prodziekan Wydziału Architektury dr inż. arch. Krzysztof Groń, Przewodniczący Śląskiej Rady Okręgowej Izby Architektów arch. Piotr Średniawa i Wiceprezes ds. Twórczości Śląskiego Oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP dr inż. arch. Jacek Krych, pracownicy dydaktyczno-naukowi Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej, radni Rady Miasta i przedstawiciele Urzędu Miasta i Gminy Olkusz, a także studenci Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej i mieszkańcy Miasta.

Tytuł Wystawy: MMM OLKUSZ.  Mieszkać w Olkuszu

Treść: Architektura Mieszkaniowa dla Olkusza
Otwarcie: 9.11.2023., godz. 17.00.

Zakończenie: 15.12.2023.

Miejsce: Miejskie Centrum Kultury, Olkusz, ul. Szpitalna 32.

Patroni Honorowi: JM Rektor Politechniki Śląskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk; Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

Patroni:  Wydział Architektury Politechniki Śląskiej (w osobie Dziekana Wydziału dr. hab. inż. arch. Klaudiusza Frossa, prof. PŚ.), Izba Architektów RP (w osobie Przewodniczącego Śląskiej Rady Okręgowej arch. Piotra Średniawy), Małopolski oraz Śląski Odziały Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP (w osobach Prezesa Oddziału Małopolskiego oraz Prezesa Oddziału Śląskiego arch. Mikołaja Machulika), Miejskie Centrum Kultury w Olkuszu (w osobie Michała Mączki).

Kuratorzy Wystawy: dr hab. inż. arch. Grzegorz Nawrot, prof. PŚ., dr inż. arch. Jan Kubec, dr hab. inż. arch. Tomasz Wagner prof. PŚ., dr inż. arch. Jerzy Wojewódka, prof. PŚ.

Wystawa MMMOLKUSZ Mieszkać w Olkuszu  jest jednym z efektów Umowy o współpracy Uczelni z władzami samorządowymi Miasta i Gminy. Podsumowuje jej pierwszy etap. Przedmiotem było zaprojektowania nowej, wielorodzinnej zabudowy mieszkaniowej w zadanych fragmentach miasta. Lokalizacje dla zaprojektowania obiektów, inspirujące autorskie podejście do problemu – są rzeczywistymi terenami przeznaczonymi pod zabudowę mieszkaniową a proces projektowana koncepcji architektury wynikał ze współpracy Politechniki Śląskiej z Miastem Olkusz.

Projekty studentów powstały w latach 2022 – 2023, na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej, w ramach przedmiotu, realizowanego na III roku studiów: Projektowanie Architektoniczne; Projektowanie wielorodzinnych zespołów i budynków mieszkalnych. Są efektem działań Zespołu naukowo-badawczego zajmującego się problematyką Projektowania Architektury Mieszkaniowej, w zakresie kształtowania kubaturowych obiektów mieszkalnych oraz mieszkalnej  przestrzeni pozakubaturowej, w miastach  o różnorakiej strukturze zabudowy i odmiennych wzorcach funkcjonowania. Prowadzącymi przedmiot są dr hab. inż. arch. Grzegorz Nawrot, prof. PŚ. i dr inż. arch. Jan Kubec a koncepty wykonano pod kuratelą 11 doświadczonych architektów, pracowników Katedry Projektowania Architektury Mieszkaniowej i Użyteczności Publicznej. W wyniku Umowy Miasta z Uczelnią, w latach 2022-2023 opracowano ich ponad 100, zlokalizowanych na terenach wskazanych przez władze Miasta. Wystawa prezentuje 30, uznanych za inspirujące i ukierunkowujące myślenie o architekturze mieszkaniowej, w różnorakich kierunkach twórczych. Zwiedzający Wystawę mieli możliwość zapoznać się ze zrealizowanym projektem Rewaloryzacji budynku i zabytkowych gotyckich piwnic Dawnego Starostwa, zaprojektowanego przez pracowników Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej: dr. hab. inż. arch. Grzegorza Nawrota, prof. PŚ, dr. inż. arch. Jerzego Witeczka, prof. PŚ, dr inż. arch. Aleksandrę Witeczek.