Czy wiesz, że przeciętny człowiek na dobę potrzebuje około 1 kg pożywienia, 3 kg wody i … około 30 kg powietrza? W przybliżeniu odpowiada to objętości typowego pomieszczenia mieszkalnego w kształcie kwadratu o wymiarach 3,2m x 3,2m, tj. ok. 25m3.
O ile jednak codziennie zastanawiamy się, co pijemy i jemy, o tyle właściwie nie zastawiamy się, czym oddychamy. Wynika to z faktu, że powietrze, w odróżnieniu od napojów i pożywienia, jest najsłabiej przez człowieka percypowane. Być może dlatego, że go nie widać, nie można przypisać mu barwy ani kształtu, nie można go posmakować, ani najczęściej nie można go powąchać.
A jednak, tak jak odpowiednie odżywianie, tak i odpowiednie powietrze ma ogromny wpływ na jakość i długość naszego życia, na zdrowie nasze i naszych dzieci.
Stan jakości powietrza w Polsce jest zły, zwłaszcza na południu Polski – co potwierdza raport WHO /Światowej Organizacji Zdrowia/, według którego spośród 50 najbardziej zanieczyszczonych miast unii europejskiej – 33 leży w Polsce (w tym m.in. Kraków, Nowy Sącz, Niepołomice, Skawina, Wadowice, Proszowice).
Szczegółowa Informacja na ten temat znajduje się w załączonym artykule.
W podanym linku:
Szczegółowe, aktualne informacje na temat stanu jakości powietrza podaje w formie biuletynów i raportów Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w Krakowie. Link: http://www.krakow.pios.gov.pl/publikacje/
Najgorsza sytuacja występuje regularnie w sezonie zimowym, kiedy notuje się największe przekroczenia norm stężenia pyłu zawieszonego PM10 i PM2,5 oraz benzo(a)piranu, czyli tych zanieczyszczeń, które w istotny sposób związane są ze zjawiskiem niskiej emisji.
Właśnie z myślą o wyjaśnieniu Państwu szkodliwości zjawiska tzw. „niskiej emisji” oraz w trosce o zdrowie nas wszystkich uruchomiliśmy tę zakładkę.
Na łamach tej strony będziemy udostępniać informacje dot. m.in. szkodliwości palenia śmieci, miału węglowego oraz niskich gatunków węgla, zasad prawidłowego użytkowania kotłów na paliwa stałe, dostępnych na rynku kotłów, ich wydajności i poziomu emisji oraz możliwości uzyskania dofinansowania na wymianę kotłów oraz wewnętrznych instalacji grzewczych.
Spis treści
- Plan Gospodarki Niskoemisyjnej dla Gminy Olkusz
- Artykuł z gazety wiadomości.pl
- Czym grozi palenie śmieci
- Zanieczyszczenia wpływające na poziom niskiej emisji
- Prawidłowe zachowania
- Wybór paliwa stałego /ekogroszek czy pellet?/
- Rządowy program Czyste Powietrze – informacja o dofinansowaniu
- Lista niskoemisyjnych kotłów na węgiel i biomasę, które spełniają wymagania klasy 5 lub najnowszych przepisów unijnych opublikowana jest na stronie: powietrze.malopolska.pl/kotly.
- Uchwała antysmogowa dla Małopolski
- Deklaracja dotycząca wymiany kotła