Biblioteki mają moc! X jubileuszowa Noc Bibliotek w olkuskiej Bibliotece

Co to był za wieczór! 11 października br. w całej Polsce odbyła się X jubileuszowa ogólnopolska Noc Bibliotek pod hasłem MOC BIBLIOTEK, w obchody której włączyła się również Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Pan Roman Piaśnik – Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz. Patronat medialny objęły: „Gazeta Olkuska” i „Przegląd Olkuski”’.

W tym roku po raz pierwszy wydarzenie przeznaczone było dla dzieci i młodzieży oraz rodziców/opiekunów, którzy WSPÓLNIE mogli kreatywnie i twórczo spędzić niezapomniany piątkowy wieczór.

Wydarzenie poprzedzone zostało spotkaniem autorskim z Joanną Krzyżanek – znaną i uwielbianą autorką wspaniałych książek dla dzieci. Za jej przyczyną dzieci (od 8 do 10 lat) wraz
z opiekunami przeniosły się do MISIOWEJ SZYCIARNI, w której stworzyły własnoręcznie fantastyczne MISIE-PRZYTULANKI!  Dodatkowo mali Czytelnicy zajrzeli też do Starego Knedelkowa, poznali Kotki Dorotki i porozmawiali o emocjach oraz … niedźwiadkach, misiach i misiaczkach.

Następnie młodzież (w wieku 11-13 lat) wraz z opiekunami wzięła udział w elektryzujących eksperymentach Laboratorium Pana Korka!  Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się czym jest ładunek elektryczny, sprawdzili jak ładunki elektryczne oddziałują na siebie i w jaki sposób można naelektryzować rożne przedmioty. Poznali też różnicę między napięciem a prądem elektrycznym oraz sposób pomiaru tych wielkości. W miarę warsztatów napięcie rosło! Zdobytą wiedzę młodzi naukowcy wykorzystali m.in. do zorganizowania wyścigu puszek zdalnie sterowanych ładunkiem. Młodzież wraz z opiekunami zbudowała też ogniwa elektrochemiczne, wykorzystując łatwo dostępne przedmioty, a z najodważniejszych uczestników warsztatów stworzona została żywa bateria elektryczna!

Na zakończenie NOCY BIBLIOTEK najwytrwalsi Czytelnicy wzięli udział w NOCNYM ZWIEDZANIU BIBLIOTEKI i mogli zobaczyć miejsca zwykle niedostępne na co dzień dla czytelników. Zwiedzaniu towarzyszył interaktywny konkurs wiedzowy z kodami QR pod hasłem SPRAWDŹ, CZY NAS ZNASZ?

Na zakończenie wszyscy uczestnicy NOCY  BIBLIOTEK otrzymali nagrody i upominki ufundowane przez Pana Romana Piaśnika – Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz.

Dziękujemy uczestnikom za fantastyczną zabawę i niezapomniane wrażenia! Wspólnie udowodniliśmy, że BIBLIOTEKA MA MOC!

Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji.