Powiatowy Konkurs Literacki „Z polszczyzną za pan brat”

Drugiego października 2024 r. w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Olkuszu odbyła się III edycja Powiatowego Konkursu Literackiego „Z polszczyzną za pan brat” o Srebrne Pióro Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz. Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas szóstych i siódmych szkół podstawowych z Powiatu Olkuskiego. Patronat honorowy nad konkursem objął Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

Celem konkursu była popularyzacja języka polskiego jako części dziedzictwa kulturowego, rozbudzanie zainteresowań kulturą języka ojczystego, rozwijanie postawy dbałości o piękno i poprawność języka polskiego, poszerzanie i pogłębianie świadomości językowej uczniów, doskonalenie praktycznych umiejętności językowych, kształtowanie umiejętności zastosowania w praktyce posiadanej wiedzy, wyrabianie właściwego stosunku do mowy ojczystej, korzystanie z jej zasobów i bogactwa. Zadaniem uczestników konkursu było rozwiązanie testu sprawdzającego znajomość polskich przysłów, porzekadeł i związków frazeologicznych.

Uroczyste wręczenie nagród laureatom Konkursu zaszczycił swą obecnością Z-ca Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz – Pan Marcin Wiercioch.

Srebrne Pióro Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz zdobyła  Barbara Kania ze Szkoły Podstawowej Nr 9 w Olkuszu, II miejsce zdobyła Natalia Szot ze Szkoły Podstawowej w Bydlinie, III miejsce: Katarzyna Zięba ze Szkoły Podstawowej Nr 3 w Olkuszu.

Wyróżnienia otrzymały:

Anna Fira z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 2 w Wolbromiu, Agata Urbańska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Dłużcu i Wiktoria Zarzycka z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Integracyjnego Nr 1 w Olkuszu.

Laureaci konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz. A wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali vouchery na bezpłatne zajęcia z języka angielskiego, hiszpańskiego lub niemieckiego Angielski i hiszpański metodą Helen Doron – Olkusz, Matematyka MathRiders Olkusz.

Uczestnicy konkursu oraz uczniowie z partnerskiej Szkoły Podstawowej Nr 5 w Olkuszu wzięli również udział w wyjątkowym spotkaniu autorskim z Michałem Rusinkiem – znakomitym pisarzem, poetą i tłumaczem, sekretarzem Wisławy Szymborskiej, wykładowcą Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Za pomoc w realizacji Projektu oraz wsparcie działań olkuskiej Biblioteki serdecznie dziękujemy Panu Romanowi Piaśnikowi – Burmistrzowi Miasta i Gminy Olkusz. Podziękowania składamy również naszym partnerom: Bank Pekao S.A. O/Olkusz, Galeria Podróży w Olkuszu oraz Przedsiębiorstwu „Arkop” Sp z o.o. w Bukownie.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły: „Gazeta Olkuska” i „Przegląd Olkuski”.

Laureatom gratulujemy, a Szkołom bardzo dziękujemy za liczny udział w Konkursie i zapraszamy do udziału w kolejnych projektach olkuskiej Biblioteki.

Źródło: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu