Zamek Rabsztyn coraz ciekawszy

Jeszcze w tym roku rozpocznie się realizacja projektu pn. „Kulturalno – turystyczny zamek Rabsztyn w gminie Olkusz”. Wykonywane na zlecenie Gminy Olkusz prace, których efektem będzie między innymi powstanie nowych, atrakcyjnych ekspozycji na zamku górnym i średnim, zakończą się w 2026 roku.

– Zamek w Rabsztynie ma ogromny potencjał turystyczny, dlatego konsekwentnie realizujemy kolejne zadania, które z jednej strony mają na celu ochronę tego cennego zabytku dla potomnych, a z drugiej dostosowanie obiektu do potrzeb i oczekiwań zwiedzających. Nowe ekspozycje, jakie powstaną na zamku, na pewno wzbogacą ofertę turystyczną i przyciągną nowych zwiedzających. Potwierdzeniem słuszności podejmowanych przez nas działań w zakresie ochrony i udostępnienia zabytków są prestiżowe nagrody „Zabytek Zadbany”. Ostatnio otrzymaliśmy takie wyróżnienie za adaptację budynku dawnego starostwa oraz piwnic kwartału królewskiego i ratusza, w których mieści się ekspozycja Podziemny Olkusz, a przed trzema laty odebrałem nagrodę w kategorii „właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem” dla zamku Rabsztyn. – mówi burmistrz Roman Piaśnik.

Projekt „Kulturalno – turystyczny zamek Rabsztyn w Gminie Olkusz”, jaki będzie realizowany w zamku Rabsztyn, składa się z kilku elementów. Chyba największą atrakcją dla zwiedzających będzie utworzenie nowych ekspozycji w pomieszczeniach zamku średniego oraz na zamku górnym. Przypomnijmy, że w 2017 roku odkryte w obrębie zamku średniego pomieszczenia zostały zabezpieczone przeszklonym pawilonem, obok którego nad odkrytą wieżą narożną utworzono taras widokowy. Teraz w pomieszczeniach zamku średniego powstanie ciekawa ekspozycja przybliżająca historię zamku. W nowej ekspozycji, poza zabytkami odnalezionymi podczas prac archeologicznych prowadzonych na zamku zostaną ustawione standy informacyjne oraz prezentery multimedialne, gdzie zwiedzający znajdą informacje dotyczące historii zamku. Będzie także gra edukacyjna dla dzieci oraz wirtualny spacer po zamku. Jedno z pomieszczeń zostanie zaadaptowane na sklepik oraz salkę edukacyjną dla zwiedzających. Dodatkową atrakcją będzie replika zbroi, a także armaty. Przed stworzeniem ekspozycji konieczne będzie wykonanie niezbędnych prac remontowo – konserwatorskich, jak m.in. izolacji na wieży zamku średniego, konserwacji murów,  czy wymiany sufitów w pawilonie.

Stworzenie ekspozycji na zamku górnym rozpocznie się od prac wykończeniowych, w tym montażu stolarki okiennej i drzwi, wykonania sufitów, posadzek i balustrad. Konieczne będzie także doposażenie instalacji elektrycznych i monitoringu. W samej ekspozycji zostaną pokazane zachowane relikty tzw. hypocaustum, czyli systemu ogrzewania, jaki był na zamku. W oryginalnych wnętrzach zostaną zamontowane elementy portalu i kominka odnalezione w trakcie prac archeologicznych. Podobnie, jak w zamku średnim zostaną ustawione ekspozytory i prezentery multimedialne przybliżające m.in. proces budowania obiektów obronnych w średniowieczu, czy funkcje poszczególnych części zamku. Ekspozycje powstaną w oparciu o scenariusz wystawy dla zamku średniego oraz górnego, jaki powstał na zamówienie władz Olkusza.

Poza stworzeniem obu ekspozycji, w ramach projektu zostanie także wykonane zabezpieczenie konstrukcyjne węzła bramnego i niezbędne prace remontowo-konserwatorskie, w tym konserwacja murów i wymiana okien. Będzie także zmodernizowana iluminacja zamku, gdzie dotychczasowe lampy zastąpi oświetlenie LED. Powstanie również oświetlenie wzdłuż traktu prowadzącego do zamku i skrzynka przyłączeniowa pod mostem, która ułatwi organizację imprez pod zamkiem.

Prace budowlane i konserwatorskie poprzedzone zostaną wykonaniem projektów i pozyskaniem stosownych pozwoleń.

Do ogłoszonego przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu przetargu na realizację projektu „Kulturalno – turystyczny zamek Rabsztyn w Gminie Olkusz” zgłosiło się siedmiu wykonawców. Wybrano najkorzystniejszą ofertę firmy Ekspos z Otwocka, która podjęła się wykonać prace za kwotę 2 mln 158 tysięcy 995 zł. W tym samym przetargu wybrano firmę, która będzie na zlecenie Gminy Olkusz pełniła nadzór inwestorski. Na realizację projektu „Kulturalno – turystyczny zamek Rabsztyn w Gminie Olkusz” władze Olkusza pozyskały 2 000 000 zł dofinansowania  w ramach 8 edycji Polskiego Ładu – Programu Inwestycji Strategicznych.