Odszedł Marian Biliński

Marian Biliński urodził się 4 września 1926 r. w Rychwałdzkie koło Tarnowa. W 1947 r. zdał egzamin maturalny w Liceum Matematyczno-Fizycznym im. Adama Mickiewicza w Tarnowie. W roku 1952 uzyskał tytuł mgr inż. na Wydziale Inżynierii Budownictwa Lądowego Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Od 1952 r. jest związany z Olkuszem, gdyż właśnie po ukończeniu studiów zamieszkał wśród nas i tutaj rozpoczął swoją pracę zawodową, będąc kierownikiem budowy obiektów górniczych w Zakładach Górniczo-Hutniczych w Bolesławiu k/ Olkusza.

Lata 1956-1962, to praca w Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Olkuszu, w Wydziale Architektury i Budownictwa. W latach 1962-1966 był kierownikiem Zespołu Inspektorów Nadzoru w Okręgowej Dyrekcji Inwestycji Miejskich w Krakowie.

Od 1966 r. był kierownikiem Terenowego Zespołu Usług Projektowych w Olkuszu. Lata 1975-1990, to praca w Wojewódzkim Zarządzie Inwestycji Rolniczych w Katowicach na stanowisku kierownika Zespołu Usług Projektowych.

18 czerwca 1990 r. został wybrany na stanowisko Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz. 15 maja 1992 r. przeszedł na emeryturę.

Odznaczony był Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Marian Biliński, oprócz pracy zawodowej, bardzo dużo czasu poświęcał działalności społecznej. Aktywnie uczestniczył w pracach Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Olkuskiej, a następnie w Towarzystwie Miłośników Ziemi Olkuskiej, gdzie był doradcą w sprawach budowlano-konstrukcyjnych, a także prowadził działalność kulturalną.

W latach 70-tych był współzałożycielem Klubu Inteligencji Katolickiej w Olkuszu, gdzie bardzo czynnie działał. Był doradcą w sprawach budownictwa sakralnego i również pracował przy ratowaniu zabytków budownictwa sakralnego na Ziemi Olkuskiej.

Koniec lat 80-tych, to okres aktywnej pracy w Komitecie Obywatelskim Ziemi Olkuskiej.

28 września 2000 r. uchwałą nr XXXIII/334/2000 Rady Miejskiej w Olkuszu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Olkusza został nadany Marianowi Bilińskiemu.